Novica

Poročilo o opravljenih aktivnostih za ukrepe za sanacijo gradbeništva v Sloveniji

Vlada RS se je danes na redni seji seznanila s poročilom o opravljenih aktivnostih resornih ministrstev za izvedbo predlogov ukrepov delovne skupine za pripravo ukrepov za sanacijo gradbeništva v Sloveniji in oceno učinkov.

Ministrstva oz. vladne službe, ki izvajajo postopke investicij oziroma javnega naročanja na področju energetske sanacije javnih stavb in spodbujanja rabe obnovljivih virov energije v roku 30 dni proučijo možnosti za optimalno izvajanje postopkov ali preko Javne agencije za javno naročanje oziroma preko družbe DDC svetovanje inženiring, d. o. o., ali samostojno. Pri preveritvi postopkov, ki predstavljajo porabo sredstev kohezijske politike v obdobju 2007-2013, se ministrstva predhodno uskladijo s Službo Vlade RS za lokalno samoupravo in regionalni razvoj v vlogi organa upravljanja.

 

Poročilo vsebuje pregled opravljenih aktivnosti resornih ministrstev za izvedbo predlogov ukrepov delovne skupine za pripravo ukrepov za sanacijo gradbeništva v Sloveniji in oceno učinkov.


Delovna skupina za pripravo ukrepov za sanacijo gradbeništva je v poročilu konec leta 2010 Vladi Republike Slovenije predlagala 8 predlogov ukrepov. Vlada Republike Slovenije je 6. 1. 2011 ministrstvom naložila, da v roku petnajstih dni pripravijo konkretne ukrepe z oceno učinkov in poročajo, v kakšni fazi je realizacija načrtovanih aktivnosti. Ministrstvu za gospodarstvo je bilo s sklepom pod točko 3 naloženo, da v roku tridesetih dni predloži poročilo o opravljenih aktivnostih resornih ministrstev za izvedbo predlogov ukrepov delovne skupine in oceno učinkov. 

 

Iz poročila je razvidno, da pri vseh predlogih ukrepov potekajo aktivnosti za njihovo izvedbo. Na področju energetske sanacije privatnih stanovanjskih stavb sta bila objavljena dva javna poziva, namenjena spodbujanju izvedbe različnih ukrepov učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije v eno ali dvostanovanjskih stavbah oziroma posameznih stanovanjih ter pri obnovi tri ali večstanovanjskih stavb v skupni vrednosti 12 milijonov evrov. Na področju energetske sanacije javnih stavb in spodbujanju rabe obnovljivih virov energije je bilo do sedaj objavljenih šest javnih razpisov v skupni vrednosti 79 milijonov evrov. V pripravi so štirje novi javni razpisi za učinkovito prenovo javne razsvetljave ter za energetsko sanacijo socialnih domov, srednjih in visokih šol ter dijaških in študentskih domov v skupni višini 57 milijonov evrov. 


Delovna skupina je predlagala spremembo 51. in 85. člena Zakona o javnih financah. Ministrstvo za finance je do predloga spremembe navedenih členov zavzelo odklonilno stališče. Prav tako iz več razlogov ni naklonjeno uvedbi posebne davčne olajšave fizičnim in pravnim osebam za energetsko sanacijo obstoječega stavbnega fonda. 


Sistemska ureditev vprašanja stanovanjske politike, ki je vsebina drugega predloga ukrepa, se proučuje v treh smereh. 


Na področju izgradnje velikih infrastrukturnih projektov so predstavljene aktivnosti za pospešitev projektov na področju energetike, prometa in zdravstva. 14 projektov iz prometne, energetske in okoljske infrastrukture bo v vseh postopkih umeščanja v prostor prednostno obravnavano. 


Na področju spodbujanja internacionalizacije podjetij s področja gradbeništva bo v letu 2011 sofinanciranih 5 skupinskih nastopov slovenskih podjetij na sejmih v tujini in predvidoma 6 izhodnih gospodarskih delegacij. Prav tako je predvideno sofinanciranje promocijskih gradiv in brošur o gradbenem sektorju za tujo poslovno javnost, medtem ko bodo poslovni klubi posebej spodbujeni k podpori slovenskih gradbenih podjetij. Potekajo tudi aktivnosti v zvezi s sodelovanjem slovenskih podjetij pri projektu zimskih Olimpijskih iger v Sočiju leta 2014. Na drugi strani Ministrstvo za zunanje zadeve z diplomatsko-konzularnimi predstavništvi skrbi za uveljavljanje in ščitenje interesov slovenskih podjetij, tudi iz sektorja gradbeništva, pri poslovanju v tujini. 


Aktivna politika spodbujanja tujih neposrednih investicij v Sloveniji predstavlja priložnost za izvajalce gradbenih del v okviru izvedbe investicijskih projektov, ki so sofinancirani bodisi na podlagi Javnega razpisa za spodbujanje tujih neposrednih investicij, kjer je v letošnjem letu na voljo 8 milijonov evrov, bodisi v okviru posebnega postopka, kot ga predvideva Zakon o spodbujanju tujih neposrednih investicij in internacionalizacije podjetij, kjer je v letu 2011 na voljo 3.486.550,00 evrov.

 
Peti predlog ukrepa poziva k reševanju problematike odpuščanja delavcev preko slamnatih podjetij. V ta namen je bila oblikovana delovna skupina za reševanje problematike slamnatih podjetij, ki je skupaj s sindikalno in delodajalsko stran pripravila strokovno usklajen predlog sprememb in dopolnitev 73. člena Zakona o delovnih razmerjih. Ker so socialni partnerji na seji Ekonomsko-socialnega sveta predlagani rešitvi nasprotovali, je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve sprejelo odločitev, da se predlog 73. člena vključi v sistemske spremembe delovne zakonodaje, ki bodo predlagane še v letu 2011. 


Na področju graditve objektov je Ministrstvo za okolje in prostor pripravilo popravke Zakona o graditvi objektov, namenjene zoženju možnosti gradnje v lastni režiji, ki jih je Vlada RS obravnavala 24. 3. 2011. 

 

V zvezi z zmanjševanjem plačilne nediscipline so bili v Državnem zboru Republike Slovenije dne 4. 3. 2011 sprejeti trije zakon: Zakon o preprečevanju zamud pri plačilih določa najdaljše dovoljene plačilne roke, sankcije za zamudo, vpeljuje obveznost večstranskega pobota, kolikor je dolžnik v zamudi z izpolnitvijo svoje obveznosti, in register protestiranih menic zaradi neplačila. Novela zakona o javnem naročanju odpravlja pomanjkljivosti, ki so se pokazale pri izvajanju Zakona o javnem naročanju, predvsem, kar zadeva neposredna plačila podizvajalcem. Dopolnitev zakona o davku na dodano vrednost predvideva, da bo davčni zavezanec moral povečati svojo davčno obveznost v višini prej uveljavljenega odbitka DDV, če računa ne plača v predpisanem roku, oziroma če ne prijavi denarne obveznosti po neplačanem računu v sistem obveznega večstranskega pobota. Poleg tega je v parlamentarnem postopku dopolnitev Zakona o izvršbi in zavarovanju (ZIZ), s katerimi neutemeljeni ugovori zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine ne bodo mogli preprečiti poplačila upnikov. 


Zadnji, osmi predlog ukrepa se nanaša na poostren inšpekcijski nadzor z namenom odkrivanja dela na črno in ustanavljanja slamnatih podjetij. Tako bo Inšpektorat Republike Slovenije za delo v letu 2011 izvedel akcijo nadzora nad izvajanjem predpisov s področja delovnopravne zakonodaje in zagotavljanja varnosti in zdravju pri delu na začasnih in premičnih gradbiščih. Akcija se bo izvajala v dveh delih, prvi del bo trajal od 30. 5. 2011 do 17. 6. 2011, drugi del pa od 17. 10. 2011 do 4. 11. 2011. Na drugi strani so tržni inšpektorji v času od 3. 1. 2011 do 31. 1. 2011 poostreno nadzirali delo na črno in opravili skupno 90 pregledov pri posameznikih. Ugotovljenih je bilo 34 kršitev. Na področju inšpekcijskega nadzora se pri ustanavljanju podjetij izvajajo štiri vrste aktivnosti: poostrene akcije nadzora, informiranje javnosti, kako ukrepati v primeru, ko posameznik – lastnik nepremičnine ugotovi, da je na naslovu lastnika nepremičnine vpisana pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik, svetovanje lastniku nepremičnine v konkretnih primerih in podajanje predlogov registrskemu organu za izbris subjektov iz sodnega registra v primerih, da subjekt ne sprejema uradnih poštnih pošiljk, ali je na naslovu neznan.


© 2012 - 2024 Portal Energetika