Novica

Pridobivanje in izmenjava podatkov o rabi energije v lokalnih skupnostih

Energetska agencija za Savinjsko, Šaleško in Koroško je v sodelovanju s soorganizatorji v okviru projektov MESHARTILITY, SEAP+, Covenant CapaCity in Cep-Rec v sredo, 9. oktobra 2013 v Velenju organizirala prvo okroglo mizo na temo o možnostih izboljšanja izmenjave energetskih podatkov za potrebe priprave Lokalnih energetskih konceptov (LEK) in pripravo trajnostnih energetskih akcijskih načrtov »SEAP« (Sustainable Energy Action Plan) v lokalnih okoljih.

Foto: Mozgan (KSSENA)

Izhodišče nacionalne okrogle mize je bila izmenjava izkušenj na področju izmenjave energetskih podatkov tako iz strani dobaviteljev energije oz. distributerjev in lokalnih skupnosti kot uporabnikov podatkov za potrebe energetskega načrtovanja v lokalnih skupnostih. Glavni cilj okrogle mize je bil poiskati možnosti za izboljšanje dostopnosti podatkov o rabi energije in s tem olajšati delo tako pripravljavcem načrtov kot tudi ponudnikom energetskih storitev, od katerih se po sedanjih izkušnjah individualno pridobivajo posamezni podatki o rabi energije. S tem bi se tudi občutno izboljšala kakovost obravnavanih podatkov. Zaradi navedenega so se dogodka udeležili tudi predstavniki iz Ministrstva za infrastrukturo in prostor - Direktorata za energijo, Statističnega urada Republike Slovenije in Javne agencije RS za energijo.


V prvem delu so bili predstavljeni obstoječi projekti in zakonodajne podlage na energetskem področju, ki obravnavajo izmenjavo energetskih podatkov. Posebej je bila poudarjena vsebina predloga novega Energetskega zakona EZ-1 in z njim povezane spremembe v povezavi z pridobivanjem oz. izmenjavo energetskih podatkov. V povezavi z omenjenim zakonom se po besedah g. Gregorja Plavčaka iz Ministrstva za Infrastrukturo in prostor (MZIP - Direktorat za energijo) povečujejo tudi pristojnosti lokalnih energetskih agencij, ki bodo v prihodnje aktivneje vključene v postopke izmenjave energetskih podatkov za potrebe energetskega načrtovanja. Po novem Energetskem zakonu bodo podatke o rabi energije dolžni posredovati tudi drugi zavezanci, ne zgolj izvajalci energetskih dejavnosti, kar je tudi posledica prenosa Direktive 2012/27/EU v nacionalno zakonodajo, ki mora biti izvedena do junija 2014 in opredeljuje minimalne zahteve pri zagotavljanju nacionalnih energetskih podatkov.


S strani Statističnega urada RS (SURS) in Agencije za energijo RS (AGEN-E RS) so bili podrobno predstavljeni obstoječi postopki izmenjave energetskih podatkov na nacionalnem nivoju. Ga. Mojca Suvorov iz SURS-a je poudarila pomen povezovanja podatkov in možnosti, ki ne omejujejo dostopnosti podatkov zaradi zaupne narave. Na SURS že obstaja razvit model KASPeR za natančno prikazovanje podatkov po manjših geografskih področjih, ki pa trenutno ne vključuje podatkov o rabi energije. S strani g. Tomaža Laha (AGEN-E RS) je bila poudarjena kakovost in zanesljivost obravnavanih podatkov. Predstavljena je bila tudi evropska pobuda ebIX, ki opredeljuje poenoten in standardiziran način izmenjave podatkov. Prav tako pa so bile predstavljene tudi aktivnosti s strani AGEN-E RS, ki potekajo v Sloveniji v povezavi z obravnavano tematiko.


V drugem delu pa je potekala razprava v smeri povezovanja ključnih deležnikov v obstoječih sistemih poročanja in dostopnosti podatkov na nivoju lokalnih skupnosti. Tako so se predstavila izhodišča za razvoj zagotavljanja podatkov na vseh nivojih, ključni sklep pa je, da se pri razvoju posodobljene izmenjave podatkov le-ti ne podvajajo v postopkih poročanja, ampak se zbrani podatki vzajemno koristijo. Zelo pomembno pri tem je, da se določi kvaliteta posredovanih podatkov, ki omogoča ustrezno nadaljnjo obdelavo in načrtovanje ukrepov URE in OVE.

Dogodka se je udeležilo 25 udeležencev. Na okrogli mizi so sodelovali predstavniki naslednjih organizacij oz. ustanov:

  • Ministrstva za infrastrukturo in prostor - Direktorat za energijo,
  • Javna agencija RS za energijo,
  • Statistični urad RS,
  • Dobavitelji oz. distributerji električne in toplotne energije ter
  • predstavniki občin in energetskih agencij.

© 2012 - 2024 Portal Energetika