Novica

Razglasili letošnje energetsko učinkovite zmagovalce

Za letošnje enrgetsko učinkovito večje podjetje je razglašen Rudnik lignita Velenje, za energetsko učinkovito manjše podjetje oz. ustanovo podjetje Vizualne komunikacije iz Maribora, za zmagovalni projekt URE je nagrado prejelo podjetje Plan-net iz Kamnika pod Krimom, Kema Puconci pa za projekt OVE.

Generalni direktor Direktorata za energijo mag. Janez Kopač in direktor ter urednik časnika Finance Peter Frankl sta danes v Portorožu podelila nagrade na področju energetske učinkovitosti. Letos so nagrade podeljevali že petnajstič. Ob podelitvi so organizatorji povedali, da je namen nagrajevanja energetsko učinkovitih podjetij in projektov ter projektov obnovljivih virov energije spodbuditi prizadevanja vodstev podjetij in ustanov za povečevanje energetske učinkovitosti in večjo uporabo obnovljivih virov energije. 


Kratko predstavljeni zmagovalci:


Premogovniku Velenje so lani za pridobivanje premoga porabili 72.738 megavatnih ur energije. Zaradi izpeljanih ukrepov in učinkovitega ravnanja z energijo so v letu 2010 za kopanje premoga porabili sedem odstotkov manj energije kot dve leti prej. Zgradili so centralni nadzorni sistem za nadzor delovanja in upravljanja energetskih procesov ter porabe energije, uvedli pa so tudi energetsko knjigovodstvo. V to so vložili 130 tisoč evrov, pričakujejo pa, da jim bo ta naložba omogočila 26 tisoč evrov letnega prihranka. Največja naložba na področju učinkovite rabe energije je bila lani 300 tisoč evrov vredna prenova kopalnic – vgradnja senzorjev in temperiranih samozapornih armatur. Na leto naj bi s tem prihranili 40 tisoč evrov. Posodobili so tudi toplotne postaje (za to so 61 namenili tisoč evrov) in izkoristili odpadno toploto kompresorjev, v kar so vložili 8.500 evrov.


Podjetje Vizualne komunikacije comTEC se ukvarja z računalniško grafično pripravo, malo in velikoformatnim digitalnim tiskom na različne materiale ter izdelovanjem reklamnih napisov. Kot tehnološko razvojno naravnano podjetje se zavedajo pomena varovanja okolja, zato so lani uvedli prezračevanje z rekuperacijo odpadne toplote, postavili strešno sončno elektrarno ter inštalirali združeni sistem stisnjenega zraka in sistem mikrokogeneracije na plin, ki še ni povsem končan. Za te naložbe so odšteli okoli 110 tisoč evrov, prihranili pa naj bi dobrih 18 tisoč evrov na leto. 


Plan-net je svoj zmagovalni projekt poimenoval Optimalna raba OVE za ogrevanje in hlajenje poslovne stavbe in proizvodnja električne energije s sončno elektrarno. Postavili so nizkoenergijski poslovni objekt. Za ogrevanje in hlajenje stanovanjskih ali poslovnih prostorov uporabljajo geotermalno energijo. Na objekt so namestili tudi dve sončni elektrarni s skupno močjo 44 kilovatov, s katerimi proizvedejo okoli 80 odstotkov vse potrebne elektrike za delovanje toplotne črpalke in drugih porabnikov elektrike. Presežek elektrike pošljejo v omrežje, ponoči pa jo po potrebi od tod vzamejo. Namestili so tudi električno polnilno postajo, s katero polnijo električni avtomobil in skuter. Ocenjujejo, da s postavitvijo takega objekta prihranijo 761 gigadžulov energije oziroma 16.635 evrov stroškov za energente. 


V podjetju Kema Puconci so nagrado prejeli za projekt Ogrevanje in hlajenje logističnega centra z geotermalno energijo – toplotno črpalko. Logistični center je velik osem tisoč kvadratnih metrov, od teh je 2.500 kvadratnih metrov pokritih površin. Za ogrevanje in hlajenje tega objekta so uporabili toplotno črpalko voda-voda. Ugotovili so, da za sezono hlajenja in dve sezoni ogrevanja 1.420 kvadratnih metrov velike površine porabijo okoli 6.300 evrov. Poudarjajo tudi, da so stroški vzdrževanja takšne toplotne črpalke minimalni. 


Komisijo za podeljevanje nagrad so letos sestavljali: mag. Boris Selan, dr. Marijana Šijanec Zavrl, članica uprave Gradbenega inštituta ZRMK, mag. Stane Merše, vodja Centra za energetsko učinkovito z Instituta Jožef Stefan in Dušan Novkovič iz Acronija, prejemnik priznanja za energetskega menedžerja leta 2005.


© 2012 - 2024 Portal Energetika