Novica

Učinki razpisa za energetsko sanacijo stavb v lasti lokalnih skupnosti bodo čez čas vidni na območju celotne države

To je v svojem odgovoru na ustno poslansko vprašanje na zadnji, 8. seji DZ RS, zatrdil minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač, ko je poslanki SDS-a Alenki Gomboc odgovarjal na vprašanje o tem, kaj so lokalne skupnosti na ta razpis lahko prijavljale, kdo so upravičenci razpisa, kolikšna je stopnja sofinanciranja ter kakšen je bil odziv občin, ki jim je bil razpis namenjen.

V svojem odgovoru poslanki je minister za infrastrukturo in prostor Zvone Černač uvodoma pojasnil, da je namen razpisa energetska sanacija stavb v lasti lokalnih skupnosti oziroma nadomestne gradnje v primeru nesmotrnosti investicije v obnovo obstoječih stavb, se pravi, investicije v toplotno izolacijo fasad, toplotno izolacijo podstrešij, zamenjava stavbnega pohištva in še nekateri drugi ukrepi. Po tem razpisu so, tako minister Černač, upravičeni tudi projekti za sanacijo sistemov in uporabo ali vgradnjo sodobnih tehnologij za ogrevanje, prezračevanje in hlajenje stavb ter okolju prijaznih decentraliziranih sistemov za energetsko oskrbo s poudarkom na kogeneraciji in rabi obnovljivih virov energije kot tudi za samodejno spremljanje porabe, ki omogoča spremljanje kazalnikov projekta. V glavnem gre za ukrepe v občinske stavbe, ki so v lasti občin. Večinoma so prijavljeni ukrepi na osnovnih šolah, vrtcih, zdravstvenih domovih, pa tudi nekaterih upravnih stavbah, knjižnicah, kulturnih domovih in tako naprej, je pojasnil minister Černač. Po njegovem mnenju bo projekt poleg večje energetske učinkovitosti posameznih stavb doprinesel tudi k pospešku na področju gradbeništva, predvsem na mikro nivoju, ker bodo učinki razpisa vidni na območju celotne države. Povedal je še, da je bilo v tem prvem okviru za ukrepe namenjenih 52 milijonov evrov sredstev, večinoma evropskih sredstev iz Evropskega kohezijskega sklada, stopnja sofinanciranja je bila 100 odstotkov upravičenih stroškov, pri čemer davek na dodano vrednost ne spada med upravičene stroške.

 

"Že v prvem roku prijav je bil odziv občin velik, lahko rečem izjemen, prijavljenih je 186 projektov iz 125 občin, skupna vrednost vseh prijavljenih projektov znaša 107 milijonov 600 tisoč evrov, upravičenih stroškov 91 milijonov 900 tisoč evrov" je pojasnjeval minister Černač. Povedal je še, da zdaj sledi pregled teh vlog, eventualne dopolnitve, to naj bi se zgodilo do sredine decembra, ko bodo upravičencem tudi izdane odločbe. V mesecu januarju prihodnje leto bo sledil podpis pogodb, tako da bo vse te operacije mogoče nemoteno izvajati že od spomladi prihodnjega leta naprej. Minister Černač je še poudaril, da "bodo vsi podatki o tem, kdo je bil upravičen do sredstev, kateri projekti so bili uspešni, objavljeni na spletni strani ministrstva" ter ob tem poudaril, "da je bilo na tem področju v preteklih letih izvršenih že kar nekaj ukrepov, ki so se izvajali tudi v letošnjem letu in se bodo izvajali tudi v prihodnjem letu". Tako je bilo v teh letih, vključno s prihodnjim letom, namenjenih za energetsko sanacijo bolnic 36 milijonov evrov sredstev, za energetsko sanacijo domov za starejše 20 milijonov evrov sredstev in za energetsko sanacijo stavb na področju šolstva, predvsem srednjega šolstva, 16 milijonov evrov. V tem obdobju pričakujemo še en razpis na področju visokega šolstva, ki ga bo objavilo ministrstvo kolege Turka, v višini 7 milijonov evrov.

 

V zaključku je minister Černač še povedal, da Slovenija sicer sledi zavezi, ki bo postala po 1. januarju 2014 tudi obveza, ker je bila sprejeta na ravni Evropske unije in po kateri bodo morale države vsako leto zagotoviti energetsko prenovo vsaj treh odstotkov stavb v javni oziroma državni lasti. "S temi ukrepi, ki so bili izvedeni v preteklosti in s tistimi, ki se bodo odvijali v prihodnjih letih, bomo pač sledili temu cilju, ocenjujemo, da bomo za te namene potrebovali približno 50 do 60 milijonov evrov sredstev letno".


© 2012 - 2024 Portal Energetika