Novica

Uredba o spremembah in dopolnitvah Uredbe o rudarski koncesnini in sredstvih za sanacijo

Vlada RS je na današnji redni seji sprejela Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o rudarski koncesnini in sredstvih za sanacijo.

S predlagano uredbo se v Uredbi o rudarski koncesnini in sredstvih za sanacijo ureja prehodno obdobje za odmero koncesnine tistim koncesionarjem, ki jim je bila koncesija podeljena pred 1. 1. 2011. Koncesijske pogodbe namreč večinoma izrecno določajo število točk, ki se upošteva pri odmeri koncesnine iz naslova proizvedenih količin mineralne surovine, poleg tega pa je skladno s takrat veljavno Uredbo o načinu določanja plačila za rudarsko pravico odmera za pridobivalni prostor razdeljena na del, ki se nanaša na površino pridobivalnega prostora, na kateri se rudarska dela že izvajajo, in ostalo površino, česar veljavna uredba več ne ločuje. Zaradi bistvenega zmanjšanja porabe mineralnih surovin za gradbeništvo se vse več koncesionarjev sooča s plačilno nesposobnostjo in stečaji. Z uredbo je zato predlagano znižanje vrednosti točke iz 0,01 na 0,009 EUR. Predlagani dvig vrednosti točke glede na leto 2011 je tako 45,73 % namesto 61,9 % po veljavni uredbi.


Znižane so globe za primer, ko koncesionar do izteka roka ni podal priglasitve, saj so sedanje globe večinoma nesorazmerno visoke glede na znesek koncesnine in se zato niso izrekale. Dodane so globe za primer, ko izračun stroškov končne sanacije ni izdelan ob upoštevanju tržnih vrednosti dela, materiala, inflacije itd. (stroški sanacije so v praksi pogosto bistveno višji, kot so navedeni v rudarskem projektu – v primeru stečaja bi razliko krila država).


Za obstoječe koncesionarje v veljavni uredbi ni urejen način obračunavanja sanacinine. Pri teh koncesionarjih je namreč potrebno stroške končne sanacije razdeliti na količino mineralne surovine, ki jo je še mogoče izkoristiti do izteka koncesijske pogodbe in ne na celotno količino. Prav tako ministrstvo za večino teh koncesionarjev nima podatka o strošku končne sanacije. Slednji podatek mora izhajati iz rudarskega projekta, ugotavljamo pa, da so stroški sanacije izračunani šele v novejših rudarskih projektih. Zato bodo morali koncesionarji z zadevno vsebino dopolniti rudarske projekte, kar pa zahteva vpeljavo ustrezno dolgega prehodnega obdobja. S predlogom uredbe se postavlja rok za dostavo podatkov o preostalih količinah in strošku končne sanacije do priglasitve osnov za odmero rudarske koncesnine za leto 2013, torej do 30. 01. 2014. Prve odločbe o odmeri rudarske sanacnine bi se tako izdale v letu 2014 za leto 2013.


© 2012 - 2024 Portal Energetika