Novica

Vlada sprejela odgovor na pisno poslansko pobudo Sama Bevka v zvezi z umikom Rudnika živega srebra Idrija iz Klasifikacije naložb SDH

Vlada Republike Slovenije je na današnji redni seji sprejela odgovor na pisno poslansko pobudo Sama Bevka v zvezi z umikom Rudnika živega srebra Idrija iz Klasifikacije naložb slovenskega državnega holdinga (SDH) in za takojšnji začetek delovanja Centra za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija.

V zvezi s pobudo poslanca,  vlada odgovarja, da je Rudnik živega srebra Idrija v Klasifikaciji naveden v skupini naložb s katerimi se upravlja v skladu z Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju. Naloga SDH bo spremljanje objav v zvezi s stečajem ali likvidacijo posameznih družb. Kako in na kašen način se bo upravljalo s temi družbami po zaključenem  insolvenčnem postopku, bo podrobneje opredeljeno v strategiji, ki jo bo uprava SDH pripravila v šestih mesecih od sprejete Klasifikacije.

Vlada tako meni, da umik Rudnika živega srebra iz Klasifikacije ni potreben.   

V skladu s 96. členom Zakona o varstvu okolja monitoring stanja okolja zagotavlja država oziroma pristojno ministrstvo neposredno ali preko javnega pooblastila, ki se ga podeli javnemu zavodu na podlagi javnega razpisa. Državnega monitoringa v skladu z obstoječo zakonodajo ni mogoče prenesti na javni zavod. Program monitoringa stanja okolja poteka po enotnih principih, v skladu z nacionalnimi in EU predpisi. Monitoring izvajajo pooblaščene osebe, ki so ustrezno usposobljene, kar se preverja v postopkih podeljevanja javnih pooblastil. Za kemijske analize se zahteva akreditacija v skladu s standardi SIST ISO 17025, saj je zagotovljena kakovost podatkov ene od osnovnih zahtev tudi s strani EU. Ob tem se postavlja vprašanje, ali bo javni zavod, ki se ukvarja s številnimi vsebinami, zares izpolnjeval vse zahteve z vidika zagotavljanja kakovostne analitike in kakovosti podatkov. Slovenija je z vidika števila analiz majhen prostor za izvajalce, kar še posebej velja za zahtevne in drage analitske metode, med katere sodi tudi analiza živega srebra. Vsako nadaljnje drobljenje oziroma ločena izvedba analiz za lokalni nivo bi bistveno podražilo izvedbo analiz, saj manjše število analiz pomeni tudi višjo ceno, kar pa v sedanji gospodarski situaciji ni sprejemljivo.

Rezultati monitoringov se kontrolirajo in shranjujejo v enotnih bazah na Agenciji RS za okolje (ARSO), kjer poteka tudi ocenjevanje stanja okolja v skladu s podzakonskimi predpisi, vzpostavljen pa je tudi celovit sistem poročanja EU o stanju okolja. S strani naročnika pa se izvajajo nadzori izvajalcev, kar pomembno pripomore h kakovosti rezultatov.

Na podlagi navedenega delni prenos organizacije okoljskega monitoringa na Center za upravljanje z dediščino živega srebra Idrija, ni sprejemljiv, saj se naloge s področja okoljskega monitoringa, ki se izvaja na nacionalnem nivoju ne morejo prenesti na lokalni. To se lahko izvede izjemoma, če gre za izrazito lokalne zadeve, ki jih državni nivo ne pokriva.


© 2012 - 2024 Portal Energetika