Novica

Zasedanje Sveta za promet, telekomunikacije in energijo

Ministri za energijo so danes v Bruslju med drugim sprejeli sklepe Sveta EU o obnovljivih virih energije, pozdravili konec pogajanj na uredbi o evropski energetski infrastrukturi ter se seznanili s sporočilom Evropske komisije o stanju na notranjem energetskem trgu.

Slovenija mora rabo obnovljivih virov energije v končni porabi povečati na 25 % do leta 2020.

 

Ministri za energijo so danes v Bruslju sprejeli sklepe Sveta EU o nadaljnji strategiji EU na področju obnovljivih virov energije. EU ostaja zavezana spodbujanju rabe obnovljivih virov energije, največji izziv pa bo nadaljevati odstranjevanje tržnih in administrativnih ovir za njihovo pospešeno integracijo v notranji energetski trg.

To vprašanje je tudi za Slovenijo velike pomena. Slovenija mora namreč rabo obnovljivih virov energije v končni porabi povečati s 16 % v letu 2005 na 25 % v letu 2020. Največji potencial v Sloveniji predstavlja hidroenergija in pa biomasa. Glede biomase je Slovenija skupaj s somišljeniki (Švedska, Finska, Baltske države, Slovaška, Češka in Avstrija) Evropsko komisijo opozorila na previdnost pri uvajanju trajnostnih kriterijev za biomaso, saj bi to lahko negativno vplivalo na nacionalne trajnostne politike gospodarjenja z gozdovi. Državni sekretar dr. Igor Šalamun je poudaril, da je pri uveljavljanju ukrepov potrebno paziti, da ne bi prekomerno ali celo kontraproduktivno posegli v področje celovitega trajnostnega gospodarjenja z gozdovi. V Sloveniji je gozd izjemen naravni vir, energetska izraba biomase predstavlja pomemben energetski potencial za doseganje cilja 25 %.

Ministrski svet se je tudi seznanil z informacijo, da so bila pogajanja o uredbi o vseevropski energetski infrastrukturi končana, kar je velik dosežek ciprskega predsedovanja. Uredba bo omogočila pospešitev realizacije potrebne energetske infrastrukture v Evropi. Njen dokončni sprejem in uveljavitev lahko pričakujemo v prvih mesecih prihodnjega leta.

V okviru uredbe bodo določeni prednostni projekti, ki bodo lahko pridobili tudi evropska sredstva v okviru nove finančne perspektive. Slovenija je vključena v tri koridorje, znotraj katerih bodo predlagani natančni projekti.

 

 

Sloveniji je v okviru pogajanj uspelo skupaj s peščico držav doseči, da je bilo naslovljeno tudi prostorsko načrtovanje, kar bo olajšalo in skrajšalo postopke na državni ravni. Prav tako je vredno opozoriti, da uredba širi naloge ACER, zato Slovenija podpira napore za povečanje sredstev agencije, ki ima sedež v Ljubljani.

Ministri so se seznanili tudi s sporočilom Evropske komisije o notranjem energetskem trgu. Eden izmed ciljev, ki ga je Evropski svet že večkrat potrdil, je integracija evropskega energetskega trga oz. njegovo dokončanje do leta 2014. Sporočilo Komisije se osredotoča predvsem na pregled implementacije tretjega energetskega paketa po državah članicah in na ukrepe, ki bi jih bilo treba sprejeti za dokončno liberalizacijo in integracijo evropskega energetskega trga. Komisija predlaga sprejetje akcijskega načrta za notranji energetski trg in ustanovitev Koordinacijske skupine za elektriko, ki bi služila kot platforma za redno obveščanje o dogajanju v elektroenergetskih sistemih držav članic.


© 2012 - 2024 Portal Energetika