Energetika portal https://www.energetika-portal.si/ Energetika portal - novice en.UTF-8 Energetika portal Tue, 19 Mar 2024 05:00:30 +0100 Tue, 19 Mar 2024 05:00:30 +0100 Energetika portal novice news-5167 Fri, 15 Mar 2024 08:47:38 +0100 Javna obravnava novele Uredbe o načinu določanja in obračunavanja prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije iz OVE in SPTE /nc/novica/n/javna-obravnava-novele-uredbe-o-nacinu-dolocanja-in-obracunavanja-prispevkov-za-zagotavljanje-podpor-proizvodnji-elektricne-energije-iz-ove-in-spte/ Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je na podlagi Zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije (ZSROVE) v javno obravnavo posredovalo predlog spremembe in dopolnitve uredbe, ki je usklajena z novo metodologijo obračuna omrežnine s 1. julijem 2024. V povezavi z novim Aktom o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje, ki se skladno z zadnjo spremembo začne uporabljati z dnem 1. julija 2024, je potrebno spremeniti in prilagoditi tudi sistem določanja in obračunavanja prispevovkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije (v nadaljevanju besedila: prispevek OVE+SPTE).

Za prehod na novo metodologijo obračuna omrežnine s 1. julijem 2024 je predhodno potrebno določiti tudi način določitve prispevka OVE in SPTE tako, da bodo končni odjemalci s prispevkom čim bolj enakomerno oziroma pravično obremenjeni. Ker elektrodistribucijska podjetja in sistemski operater potrebujejo dovolj časa za implementacijo in testiranje novega obračuna prispevka, mora biti prispevek OVE+SPTE določen pred uveljavitvijo nove omrežnine.

Prispevek OVE+SPTE so dolžni plačevati vsi končni odjemalci, in sicer ločeno za električno energijo in za energijo iz fosilnih goriv ter za daljinsko toploto. V okviru izvajanja zelenega prehoda in trajnostne rabe energije se razvijajo nove tehnologije in se v energetski sistem integrirajo večji hranilniki, ki so neposredno priključeni na omrežje in namenjeni shranjevanju električne energije za kasnejšo uporabo. V energetski sistem je čedalje več integriranih tudi hitrih polnilnic za namen polnjenja električnih vozil. Ker so hranilniki in polnilnice naprave, brez katerih ni mogoče doseči prehoda na obnovljive vire energije in so za svoje delovanje hkrati tudi porabniki oziroma odjemalci električne energije, se jih zaradi samega namena njihovega delovanja izvzame iz zavezancev za plačilo prispevka OVE+SPTE.

Po novi metodologiji za obračunavanje omrežnine je določenih pet uporabniških skupin, pri čemer je uporabniška skupina 0 skladno s specifikami odjema električne energije v elektro-energetskem sistemu in za namen obračunavanja prispevka razdeljena v tri skupine, in sicer je predvsem bistveno kot ločeno uporabniško skupino opredeliti gospodinjske odjemalce, ki so zaradi kriznih razmer lahko deležni določenih odpustkov za plačilo prispevka OVE+SPTE. Skupaj je torej po novem za namen obračunavanja prispevka določenih sedem uporabniških skupin. Za vsako uporabniško skupino se z uredbo opredelijo nove vrednosti ponderjev, pri čemer se za elektro-intenzivna podjetja, ki imajo skladno s priglašeno podporno shemo določene odpustke pri obračunavanju prispevka OVE+SPTE, določijo druge vrednosti ponderjev.

Zaradi spodbujanja individualne in skupnostne samooskrbe po obstoječem net-metering sistemu in novem sistemu samooskrbe se gospodinjskim samooskrbnim končnim odjemalcem določi prilagojen način obračunavanja prispevka OVE+SPTE.

Za namen izračunavanja prispevka OVE+SPTE se uporabi dogovorjena obračunska moč časovnega bloka 1 v višji sezoni in časovnega bloka 2 v nižji sezoni za tiste odjemalce, katerim se evidentirajo 15-minutne meritve, in obračunska moč, ki se uporablja za tiste odjemalce, katerim se ne evidentirajo 15-minutne meritve.

Zainteresirana javnost lahko morebitne pripombe na predlog odredbe v času javne obravnave pošlje na predpisanem obrazcu za pripombe na e-naslov: gp.mope@gov.si najkasneje do 26. 3. 2024. Javnost lahko spremlja postopek sprejemanja predpisov tudi preko enotne vstopne točke za sodelovanje javnosti E-demokracija.

Podrobnosti

Vir: MOPE

]]>
Predpisi SLO
news-5166 Thu, 14 Mar 2024 16:24:24 +0100 Delna odsvojitev kapitalske naložbe v družbi ADEX Szervezett Villamosenergia-piac Holding Zártkörűen Működő Részvénytársaság /nc/novica/n/delna-odsvojitev-kapitalske-nalozbe-v-druzbi-adex-szervezett-villamosenergia-piac-holding-zartkoeruen-mukoedo-reszvenytarsasag/ Vlada RS je na 95. redni seji v vlogi skupščine družbe ELES, d.o.o. sprejela sklep, da družba ELES, d.o.o., odsvoji svoj poslovni delež v višini 6,67 odstotka osnovnega kapitala družbe ADEX Szervezett Villamosenergia-piac Holding Zártkörűen Működő Részvénytársaság na način in pod pogoji, ki izhajajo iz besedila Pogodbe o vložkih s prilogami, ki je sestavni del sklepa. Družba ELES, d.o.o., operater kombiniranega prenosnega in distribucijskega elektroenergetskega omrežja, je na Vlado Republike Slovenije kot skupščino posredovala gradivo za odločitev glede prodaje svojega poslovnega deleža v višini 6,67 % delež v družbi ADEX Szervezett Villamosenergia-piac Holding Zártkörűen Működő Részvénytársaság (ADEX HU), po tem, ko bo postopek spremembe pravnoorganizacijske družbe (čezmejno preoblikovanje) družbe ADEX SLO, zaključen.  

Vlada se je seznanila z vsebino Pogodbe o delitvi funkcij med energetskimi borzami. Direktor družbe ELES, d. o. o., operater kombiniranega prenosnega in distribucijskega elektroenergetskega omrežja, poskrbi za vpis sklepa iz 1. in 2. točke tega sklepa v knjigo sklepov družbe.

Vir: MOPE

]]>
Upravljanje naložb
news-5165 Thu, 14 Mar 2024 16:08:49 +0100 Uvrstitev projekta "Vzpostavitev vodikove doline severnega Jadrana" v veljavni NRP 2024-2027 /nc/novica/n/uvrstitev-projekta-vzpostavitev-vodikove-doline-severnega-jadrana-v-veljavni-nrp-2024-2027/ Vlada RS je na 95. redni seji sprejela sklep, da v veljavni Načrt razvojnih programov 2024–2027 uvrsti nov projekt: 2570-24-0006 – Vzpostavitev vodikove doline severnega Jadrana. Vodikove doline pomembno prispevajo k ciljem projekta REPowerEU, tako da bi s povečevanjem obsega proizvodnje, dobave in posledično tudi oskrbe z zelenim vodikom zadostili naraščajočemu povpraševanju v industriji, prometu in drugih sektorjih. Projekt sledi ciljem evropskega Zelenega dogovora in evropski Vodikovi strategiji, ki določa, da se do leta 2050 ustvari okolje brez neto emisij toplogrednih plinov.

Namen čezmejnega projekta Severnojadranska vodikova dolina (NAHV) je z razvojem ekosistema, ki temelji na zelenem vodiku, dopolniti tudi druge rešitve za gospodarstvo in transport brez emisij. Namen projekta je oblikovanje smernic, izboljševanja ozaveščenosti in zavezanosti oblikovalcev politik ter usmerjanja k odločitvam, ki bodo spodbujale in podpirale inovacije za uvajanje zelenega vodika. Smernice se bodo osredotočile na potrebo po oblikovanju regulatornega okolja, ki bo omogočilo hitrejši razvoj vodikovih tehnologij in njihov prispevek k dekarbonizaciji v celotni gospodarski verigi.

Za pripravo skupne vodikove strategije in političnih smernic je potrebno sodelovanje z različnimi mednarodnimi in domačimi inštitucijami, ki uvajajo tehnologijo zelenega vodika. Cilj projekta za ministrstvo, pristojno za energijo, je izdelava dokumenta "Vodikove strategije in političnih smernic" na teritoriju Slovenije, Hrvaške in Furlanije Julijske krajine, ki bo podlaga za izvedbo glavnega cilja projekta, to je 17 pilotnih projektov na vseh treh partnerskih ozemljih za izgradnjo ekosistema za proizvodnjo najmanj 5000 ton zelenega vodika letno, njegovo shranjevanje, distribucijo in uporabo, pri čemer je poudarek na 20-odstotni čezmejni distribuciji zelenega vodika.

Vir: MOPE

]]>
Splošno
news-5164 Mon, 11 Mar 2024 18:37:00 +0100 Spremenjene trošarine za pogonska goriva in kurilno olje /nc/novica/n/spremenjene-trosarine-za-pogonska-goriva-in-kurilno-olje/ Vlada RS je današnji 198. dopisni seji spremenila Uredbo o določitvi zneska trošarine za energente in električno energijo na način, da se maloprodajne cene reguliranih naftnih derivatov v naslednjem 14-dnevnem obdobju ne bodo spremenile. Trošarina za dizelsko gorivo in kurilno olje se zviša za dobre 3 cente na liter, minimalno pa se zniža trošarina na bencinsko gorivo. Zakon o trošarinah daje vladi pooblastilo za zmanjšanje ali povečanje trošarine v skladu z ekonomsko politiko države. Trošarina od energentov in za elektrtično energijo se plačuje v absolutnem znesku, ki je določen za posamezno vrsto izdelka in različno glede na namen.

Vlada razmere na trgu naftnih derivatov budno spremlja in s prilagajanjem trošarin zasleduje ravnovesje med ohranjanjem dostopnih in konkurenčnih maloprodajnih cen ter skrbjo za javnofinančno vzdržnost.

Trošarina se od 12. marca 2024, ob uveljavitvi novega 14 - dnevnega obdobja veljavnosti reguliranih cen naftnih derivatov, spremeni, in sicer:

  • za bencinsko gorivo se iz 0,46051 evra/liter zniža na 0,45824 evra/liter,
  • za dizelsko gorivo se iz 0,39267 evra/liter zviša na 0,42538 evra/liter.
  • za ekstra lahko kurilno olje se iz 0,11577 evra/liter zviša na 0,15085 evra/liter.

Uredba je objavljena v Uradnem listu RS, št. 20/2024.

Vir: MF

]]>
Predpisi SLO
news-5163 Mon, 11 Mar 2024 15:35:00 +0100 Nespremenjene cene naftnih derivatov /nc/novica/n/nespremenjene-cene-naftnih-derivatov/ Od 12. do vključno 25. marca 2024 bo najvišja dovoljena drobnoprodajna regulirana cena standardnega bencinskega goriva (NMB-95) znašala 1,491 evra za liter in dizelskega goriva 1,523 evra za liter. Za liter kurilnega olja za ogrevanje (ELKO) bo potrebno odšteti 1,170 evra. Regulirane cene naftnih derivatov (95-oktanski neosvinčeni motorni bencin, dizelsko gorivo brez dodatkov in kurilno olje) se izračunavajo na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu (vir: angleško PLATT'S European Marketscan) in gibanju tečaja ameriški dolar - evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov.

Na bencinskih servisih izven območja avtocest in hitrih cest bo v novem obdobju, od 12. 3. 2024 do 25. 3. 2024, za regulirane cene naftnih derivatov potrebno plačati:

  • 1,491 evra za liter 95-oktanskega bencina (NMB-95), kar je enako kot doslej,
  • 1,523 evra za liter standardnega dizelskega goriva, kar je enako kot doslej.

Tudi za liter ekstra lahkega kurilnega olja (ELKO) brez vključene dostave bo tudi v prihodnjem 14- dnevnem obdobju potrebno plačati 1,170 evra za liter.

Marže trgovcev so v skladu s spremenjeno Uredbo o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov izven območja avtocest in hitrih cest za obe pogonski gorivi navzgor omejene in lahko znašajo največ 0,0783 evra za liter dizelskega goriva in 0,0794 evra za liter NMB-95 bencina. Trgovska marža za kurilno olje (ELKO) znaša največ 0,08 evra za liter.

V naslednjem obdobju se spreminja višina trošarine za naftne derivate.

Vir: MOPE

]]>
Cene naftnih derivatov
news-5157 Fri, 08 Mar 2024 15:30:00 +0100 Cene zemeljskega plina na maloprodajnem trgu za leto 2023 /nc/novica/n/cene-zemeljskega-plina-na-maloprodajnem-trgu-za-leto-2023/ Objavljena je statistika referenčnih cen zemeljskega plina za gospodinjske in negospodinjske odjemalce na maloprodajnem trgu Slovenije za 4. četrtletje in celotno leto 2023. Maloprodajna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca je v letu 2023 znašala 102 EUR/MWh in se v obdobju enega leta povišala za 26%, za povprečnega negospodinjskega odjemalca pa je znašala 79 EUR/MWh, kar je 1% več kot leta 2022. Na nacionalnem nivoju so objavljeni uradni podatki strukture referenčnih cen zemeljskega plina za statistične skupine gospodinjskih in negospodinjskih odjemalcev na maloprodajnem trgu v Sloveniji za zadnje trimesečje (oktober - december) 2023 in celotno leto 2023.


Gospodinjski odjem

Maloprodajna referenčna cena za povprečnega gospodinjskega odjemalca na nacionalnem nivoju je v 4. trimesečju 2023 znašala 109,6 EUR/MWh in je bila za 3% nižja od maloprodajne cene v 3. trimesečju 2023. Z namenom lažje premostitve energetske draginje je Vlada RS z Uredbo o določitvi cen plina iz plinskega sistema za obdobje od 1. septembra 2022 do konca leta 2023 omejila najvišje dovoljene cene plina iz plinskega sistema za upravičene skupine odjemalcev ter za nadomestno in osnovno oskrbo z zemeljskim plinom. Postavka cena zemeljskega plina je tako za povprečnega gospodinjskega odjemalca v 4. trimesečju 2023 znašala 68,7 EUR/MWh (brez DDV), kar je pomenilo 4% znižanje glede na četrtletje pred tem.

Na celoletnem nivoju je za povprečnega gospodinjskega odjemalca maloprodajna cena v letu 2023 znašala 101,5 EUR/MWh, kar je 26% več od povprečne cene v letu 2022.

Postavka cena zemeljskega plina je v letu 2023 za povprečnega gospodinjskega odjemalca znašala 71,8 EUR/MWh (brez DDV) in se je v obdobju enega povišala za 43%. Omrežnina (za distribucijo in meritve) je v letu 2023 znašala 13,2 EUR/MWh (brez DDV) in se je v obdobju enega leta znižala v povprečju za 6%. Zaračunane energetske in okoljske dajatve (prispevek OVE+SPTE, prispevek URE, okoljska dajatev CO2) so v letu 2023 znašale 3,0 EUR/MWh (brez DDV) in so se v obdobju enega leta znižale za 26%. Trošarina je znašala 0,9 EUR/MWh (brez DDV) in se je v letu 2023 na podlagi interventnega ukrepa znižanja trošarine, ki velja od februarja 2022, znižala za 18% glede na leto 2022. Kot komplementarni ukrep sprejeti regulaciji cen zemeljskega plina se je na podlagi Zakona o nujnem ukrepu na področju davka na dodano vrednost za omilitev dviga cen energentov vsem odjemalcem zemeljskega plina do 31. maja 2023 obračunala nižja davčna stopnja DDV v višini 9,5%.

V letu 2023 je delež postavke zemeljskega plina v strukturi maloprodajne cene povprečnega gospodinjskega odjemalca znašal 70,7%, delež omrežnine 13,0%, delež dajatev 3,0%, delež trošarine 0,8% in delež davka na dodano vrednost 12,5% končne maloprodajne cene.

Podrobnejše informacije strukture maloprodajnih cen zemeljskega plina za gospodinjske odjemalce so na četrtletnem in letnem nivoju za vse statistične skupine odjema dostopne v časovnih vrstah:


Negospodinjski odjem

Maloprodajna referenčna cena za povprečnega negospodinjskega odjemalca na nacionalnem nivoju je v 4. trimesečju 2023 znašala 79,0 EUR/MWh in je bila za 12% višja od maloprodajne cene v 3. trimesečju 2024. Postavka cena zemeljskega plina (kategorija v pristojnosti določanja dobaviteljev) je v 4. trimesečju 2023 znašala 55,7 EUR/MWh (brez DDV), kar je bilo 14% več kot četrtletje pred tem in 27% manj kot v 1. trimesečju 2023, ko je bila evidentirana najvišja četrtletna cena v letu 2023.

Na celoletnem nivoju je za povprečnega negospodinjskega odjemalca maloprodajna cena v letu 2023 znašala 79,1 EUR/MWh in je bila za 1% višja od povprečne cene v letu 2022.

Postavka cena zemeljskega plina je v letu 2023 za povprečnega negospodinjskega odjemalca znašala 60,1 EUR/MWh (brez DDV) in se je v obdobju enega leta povišala za 2%. Omrežnina je v letu 2023 znašala 5,3 EUR/MWh (brez DDV) in se je v enoletnem obdobju povišala za četrtino. Povprečnemu negospodinjskemu odjemalcu so bile v letu 2023 zaračunane dajatve (prispevek OVE+SPTE, prispevek URE, okoljska dajatev CO2) v skupni višini 2,4 EUR/MWh (brez DDV), kar je bilo za 6% več kot leta 2022. Zaračunana trošarina je v letu 2023 povprečnega negospodinjskega odjemalca obremenila v višini 0,4 EUR/MWh (brez DDV), kar je zaradi vladnega ukrepa znižanja trošarin pomenilo 10% manj kot leto prej.

V letu 2023 je delež postavke cena zemeljskega plina za povprečnega negospodinjskega odjemalca znašal 88,1%, delež omrežnine 7,8%, delež dajatev 3,5% in delež trošarine 0,6% cene brez vključenega davka na dodano vrednost.

Podrobnejše informacije strukture maloprodajnih cen zemeljskega plina za negospodinjske odjemalce so na četrtletnem in letnem nivoju za vse statistične skupine odjema dostopne v časovnih vrstah:

Vir: MOPE

]]>
Statistika
news-5155 Fri, 08 Mar 2024 12:38:00 +0100 Strokovni posvet "Fotonapetostne naprave na stavbah kulturne dediščine" /nc/novica/n/strokovni-posvet-fotonapetostne-naprave-na-stavbah-kulturne-dediscine/ V okviru projekta CRP bo v petek 8. marca 2024 v okviru sejma Dom 2024 potekal strokovni posvet na temo združjivosti vgradnje fotonapetsotnih naprav na stavbe kulturne dediščine. Vljudno vabljeni predstavniki ministrstev in lokalnih skupnosti, konservatorji in drugi strokovnjaki ZVKDS, člani ICOMOS Slovenija, arhitekti, inženirji, ponudniki fotonapetostnih naprav, energetski svetovalci in menedžerji, investitorji in drugi zainteresirani. Povečevanje vloge obnovljivih virov energije pri proizvodnji električne energije je usmerjeno k spodbujanju nameščanja fotonapetostnih naprav na strehe stavb. Poseben primer so stavbe kulturne dediščine, ki imajo določene potenciale za nameščanje naprav, vendar je pri njih pričevalna vrednost in pomen za kakovost in identiteto prostora ključna pri odločanju o nameščanju novih tehnologij oz. naprav.

Pri stavbah kulturne dediščine želimo preprečiti posege, ki bi izničili njihovo identiteto in vrednote. A tudi te stavbe se, kot vse druge, ohranjajo le z uporabo in smiselnim nadgrajevanjem.

Datum: 8. marec 2024, med 10:30 in 13:15
Lokacija: Gospodarsko razstavišče - dvorana Urška 1; Dunajska cesta 18, Ljubljana

Na strokovnem posvetu bodo podani odgovori na dileme:

  • Ali je vgradnja fotonapetostnih naprav združljiva z načeli celostnega ohranjanja kulturne dediščine?
  • Ali jo sodobno konservatorstvo vidi kot grožnjo ali tudi kot priložnost za prilagajanje stavb kulturne dediščine na sodobne potrebe družbe?

Uvodoma se bomo seznanili s trenutnimi evropskimi in slovenskimi usmeritvami v razogljičenje stavbnega fonda in v povezavi z rabo obnovljivih virov energije  s pripravljenostjo stavb za vgradnjo fotonapetostnih in drugih naprav za rabo sončne energije, t. i. solarizacijo stavb. V nadaljevanju se bomo posvetili posebnostim stavb kulturne dediščine na tem področju in predstavili dva aktualna dokumenta, evropska načela za posege, ki jih financira EU in lahko vplivajo na kulturno dediščino in smernice za umeščanje sistemov OVE na stavbe in območja kulturne dediščine.

Dogodek je brezplačen, zaradi organizacije je potrebna predhodna prijava do 6. 3. 2024. Prijavljeni udeleženci prejmejo brezplačno vstopnico za ogled sejma Dom 2024.

Program dogodka

Vir: ZRMK

]]>
Napovednik dogodkov
news-5162 Thu, 07 Mar 2024 15:39:43 +0100 Novela Uredbe o načinu in pogojih izvajanja obvezne državne gospodarske javne službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki /nc/novica/n/novela-uredbe-o-nacinu-in-pogojih-izvajanja-obvezne-drzavne-gospodarske-javne-sluzbe-za-ravnanje-z-radioaktivnimi-odpadki/ Vlada RS je na 94. redni seji izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o načinu in pogojih izvajanja obvezne državne gospodarske javne službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki in jo objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. Agencija za radioaktivne odpadke (ARAO) je na podlagi Zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti in Odloka o ustanovitvi javnega gospodarskega zavoda ARAO – Agencija za radioaktivne odpadke izvajalec ravnanja z radioaktivnimi odpadki, ki se v Republiki Sloveniji zagotavlja v obliki obvezne državne gospodarske javne službe.

Uredba o načinu in pogojih izvajanja obvezne gospodarske javne službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki določa način in pogoje izvajanja javne službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki, organizacijsko obliko javne službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki, vire financiranja in način njihovega oblikovanja ter metodologijo za oblikovanje virov financiranja, seznam objektov, ki jih izvajalec javne službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki upravlja, merila za oblikovanje cenika za storitve ter druge vsebine, pomembne za izvajanje vseh organizacijskih in fizičnih dejavnosti, ki se izvajajo pri shranjevanju, premeščanju, predelavi, skladiščenju in odlaganju radioaktivnih odpadkov.

Spremembe uredbe so potrebne zaradi oblikovanja nekaterih jasnejših določb, dopolnjuje se seznam objektov državne infrastrukture ter usklajuje način financiranja javne gospodarske službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki z Zakonom o Javnem skladu Republike Slovenije za financiranje razgradnje Nuklearne elektrarne Krško in odlaganja radioaktivnih odpadkov in izrabljenega goriva iz Nuklearne elektrarne Krško. Nadalje se izenačuje položaj vseh imetnikov ali povzročiteljev institucionalnih radioaktivnih odpadkov glede plačila stroškov za opravljeno storitev javne službe ravnanja z radioaktivnimi odpadki, ki ne izvirajo iz jedrskega objekta za proizvodnjo električne energije, in odpravlja izjema, ki zdaj velja za Institut Jožef Stefan.

Vir: MOPE

]]>
Predpisi SLO
news-5161 Thu, 07 Mar 2024 15:36:58 +0100 Noveliran Odlok o ustanovitvi javnega gospodarskega zavoda ARAO /nc/novica/n/noveliran-odlok-o-ustanovitvi-javnega-gospodarskega-zavoda-arao/ Vlada RS je na 94. redni seji izdala Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o ustanovitvi javnega gospodarskega zavoda ARAO – Agencija za radioaktivne odpadke in ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. ARAO - Agencija za radioaktivne odpadke (v nadaljevanju: zavod) je na podlagi Zakona o varstvu pred ionizirajočimi sevanji in jedrski varnosti in Odloka o ustanovitvi javnega gospodarskega zavoda ARAO – Agencija za radioaktivne odpadke izvajalec ravnanja z RAO, ki se v Republiki Sloveniji zagotavlja v obliki obvezne državne gospodarske javne službe. Odlok ureja organizacijo, dejavnost, organe in njihove pristojnosti ter druga vprašanja, povezana z opravljanjem obvezne državne gospodarske javne službe za ravnanje z radioaktivnimi odpadki. Ob sprejetju odloka leta 2022 je bila predvidena selitev zavoda ARAO – Agencija za radioaktivne odpadke na novo lokacijo v Vrbini, ki pa se ni zgodila, zato je treba spremeniti določbe, povezane s krajem poslovanja zavoda.

Po sprejemu odloka je bil sprejet Zakon o Javnem skladu Republike Slovenije za financiranje razgradnje Nuklearne elektrarne Krško in odlaganja radioaktivnih odpadkov in izrabljenega goriva iz Nuklearne elektrarne Krško (v nadaljevanju: ZSFR-1), s katerim se je spremenil način financiranja dejavnosti zavoda v delu, ki se nanaša na financiranje nalog, povezanih z dejavnostjo Nuklearne elektrarne Krško (NEK). ZSFR-1 tako določa, da javni sklad sredstva za izvedbo odlagališča radioaktivnih odpadkov in storitev javne službe ravnanja z RAO v delu, ki se nanaša na predelavo radioaktivnih odpadkov in izrabljenega goriva pred odlaganjem, priprave na izgradnjo odlagališča, izgradnjo odlagališča, odlaganje radioaktivnih odpadkov in izrabljenega goriva, nastalih zaradi obratovanja NEK ter obratovanje odlagališč radioaktivnih odpadkov in izrabljenega goriva, vplača v proračun države na namensko postavko. Ta sredstva so namenski prihodki državnega proračuna in se ne plačujejo več neposredno zavodu.

S predlaganimi spremembami se tudi uredijo določbe, povezane s poslovnim načrtom in izboljša jasnost nekaterih določb.

Vir: MOPE

]]>
Predpisi SLO
news-5160 Thu, 07 Mar 2024 15:29:09 +0100 Zamenjava člana nadzornega sveta družbe BORZEN /nc/novica/n/zamenjava-clana-nadzornega-sveta-druzbe-borzen/ Vlada RS je na 94. redni sejiv vlogi skupščine Borzen, operaterja trga z elektriko, d.o.o., sprejela odstopno izjavo člana nadzornega sveta in do preostanka mandatne dobe imenovala novega člana nadzornega sveta. Vlada je na podlagi odstopne izjave razrešila Žigo Fišerja z mesta člana nadzornega sveta družbe BORZEN, operater trga z elektriko, d.o.o.

Vlada za čas do poteka mandata razrešenega člana iz prejšnje točke, to je do 3. 6. 2027, za člana nadzornega sveta družbe BORZEN, operater trga z elektriko, d o.o. imenuje mag. Hinka Šolinca.

Direktorica družbe poskrbi za vpis sklepov iz 1. in 2. točke v knjigo sklepov družbe.

Vir: MOPE

]]>
Upravljanje naložb
news-5159 Thu, 07 Mar 2024 15:23:13 +0100 Sprememba članov delovne skupine vlade za NEPN /nc/novica/n/sprememba-clanov-delovne-skupine-vlade-za-nepn/ Vlada RS je na 94. redni seji sprejela Sklep o spremembi sklepa o ustanovitvi Delovne skupine vlade za Celoviti nacionalni energetski in podnebni načrt in Dolgoročno podnebno strategijo Slovenije do leta 2050. V Delovni skupini vlade za Celoviti nacionalni energetski in podnebni načrt in Dolgoročno podnebno strategijo Slovenije do leta 2050, ustanovljeni s sklepom Vlade Republike Slovenije, se:

  1.  na vodstveni ravni:
  • z mesta člana razreši Mateja Skočirja in namesto njega imenuje Mirana Gajška, državnega sekretarja, pristojnega za prostor,
  • z mesta člana razreši Darija Krajčiča in namesto njega imenuje Evo Knez, državno sekretarko, pristojno za kmetijstvo in gozdarstvo,
  • z mesta člana razreši Tadeja Osterca in namesto njega imenuje Denisa Kordeža, državnega sekretarja, pristojnega za zdravje,
  •  z mesta članice razreši Sašo Jazbec in namesto nje imenuje Katjo Božič, državno sekretarko, pristojno za finance.
  1.  na strokovni ravni:
  • z mesta člana razreši Igorja Jukiča in namesto njega imenuje Dejana Vladića, predstavnika ministrstva pristojnega za zunanje in evropske zadeve,
  • z mesta člana razreši Jerneja Salecla in namesto njega imenuje Velislava Žviplja, predstavnika ministrstva, pristojnega za gospodarstvo, turizem in šport,
  • z mesta članice razreši Marjeto Recek in namesto nje imenuje Vesno Marinko, predstavnico ministrstva, pristojnega za zdravje,
  • z mesta članice razreši Iris Šömen in namesto nje imenuje Almo Bijedić, sekretarko delovne skupine.

Vir: MOPE

]]>
Nacionalni energetski in podnebni načrt
news-5154 Thu, 07 Mar 2024 10:00:00 +0100 Okrogla miza "Kaj spremeniti za spodbujanje trajnostne gradnje" /nc/novica/n/okrogla-miza-kaj-spremeniti-za-spodbujanje-trajnostne-gradnje/ V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE bo v četrtek 7. marca 2024 v okviru sejma Dom 2024 potekala okrogla miza na temo graditve trajnostnih stavb in razvoja slovenskih kazalnikov trajnostne gradnje po evropskem okviru Level(s). Gradnja ogljično nevtralnih stavb, premislek o krožnosti pri graditvi, o ponovni uporabi in recikliranju gradiv, odpornost stavb na podnebne spremembe ob gospodarnosti izbranih rešitev in zagotavljanju kakovosti v procesu graditve predstavljajo temelj za zeleni prehod na področju grajenega okolja.

Na okrogli mizi želimo osvetliti trenutno stanje na področju graditve trajnostnih stavb, evidentirati ovire in razpravljati o spodbudnejšem okolju za trajnostno gradnjo pri nas. Z udeleženci bomo spregovorili tudi o vlogi pilotnih projektov trajnostne gradnje, o širitvi primerov dobrih praks na tem področju kot tudi o morebitnih potrebnih spodbudah in zakonodajni podpori.

Razvoj slovenskih kazalnikov trajnostne gradnje (SLO kTG) po evropskem okviru Level(s) poteka v okviru večletnega projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, kjer pod koordinacijo Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE) partnerji deluje na različnih področjih pomembnih za zmanjševanje izpustov toplogrednih plinov.

Datum: 7. marec 2024, med 10:15 in 13:00
Lokacija: Gospodarsko razstavišče - dvorana Forum; Dunajska cesta 18, Ljubljana

Dogodek je brezplačen, zaradi organizacije je potrebna predhodna prijava. Prijavljeni udeleženci prejmejo brezplačno vstopnico za ogled sejma Dom 2024.

Program dogodka

Vir: ZRMK

]]>
Napovednik dogodkov
news-5158 Wed, 06 Mar 2024 14:52:00 +0100 Oktobra 2024 formalen odstop Slovenije od Pogodbe o energetski listini /nc/novica/n/oktobra-2024-formalen-odstop-slovenije-od-pogodbe-o-energetski-listini/ Vlada RS je 197. dopisni seji sprejela stališče Republike Slovenije k Predlogu sklepa Sveta o odstopu Unije od Pogodbe o energetski listini. Republika Slovenija podpira Predlog sklepa Sveta o odstopu Unije od Pogodbe o energetski listini, saj se zaveda nujnosti končanja trenutnega brezizhodnega položaja in potrebe po odgovornem ravnanju EU napram ostalim državam pogodbenicam ter s tem omogočiti nadaljevanje postopka modernizacije. Prav tako Slovenija tudi sama v njeni modernizaciji ne prepoznava dovoljšne mere napredka in je svoj odstop na podlagi sprejete Pobude za odstop od Pogodbe o energetski listini v Odboru Državnega zbora za zunanjo politiko dne 16. novembra 2022 že notificirala pri depozitarju, Vladi Republike Portugalske. Odstop Slovenije od Pogodbe o energetski listini bo v veljavo stopil s 14. oktobrom 2024. Ob tem poudarja, da podpira možnost, da tiste države članice EU, ki si to želijo, ostanejo pogodbenice prenovljene Pogodbe o energetski listini.

Od julija 2019 do junija 2022 so potekala večstranska pogajanja za posodobitev Pogodbe o energetski listini. Na Konferenci podpisnic energetske listine 24. junija 2022 je bil dosežen načelni dogovor o zaključku pogajanj. Formalno glasovanje je bilo predvideno na Konferenci v novembru. Kljub intenzivnemu usklajevanju v Svetu EU ni bilo mogoče zagotoviti kvalificirane večine za sklep EU ali Euratom, ki bi EU in Euratom omogočil sodelovanje pri glasovanju na novembrskem zasedanju Konference podpisnic energetske listine in podporo predlogov modernizacije.

Za sprejetje predlogov modernizacije na Konferenci podpisnic energetske listine je potrebno soglasje in ker EU ni imela mandata za glasovanje, modernizacijskega svežnja ni bilo mogoče sprejeti. Za začetek veljavnosti ali začasno uporabo posodobljene Pogodbe o energetski listini je potrebno v okviru EU tudi soglasje Evropskega parlamenta, ki pa je jasno navedel, da ne podpira njene reforme, ter EU in države članice pozval, naj organizirajo usklajen odstop od nje.

Posledično ni pravnih in/ali institucionalnih možnosti za sprejetje in učinkovito izvajanje posodobitve Pogodbe o energetski listini, kar je pogoj, da EU ostane njena pogodbenica. V nasprotnem primeru bi zaradi zastarelih določb med drugim tudi o zaščiti naložb in reševanju naložbenih sporov prišlo do kršitev prava EU. Zato je Evropska komisija predlagala odstop Unije od Pogodbe o energetski listini.

Odstop Unije od Pogodbe o energetski listini ne zavezuje posameznih držav članic k usklajenemu odstopu. Slovenija je od Pogodbe o energetski listini odstopila. Odstop bo začel učinkovati 14. 10. 2024.

Vir: MOPE

]]>
Politika EU
news-5148 Wed, 06 Mar 2024 13:29:00 +0100 Strokovno usposabljanje "Sistemi gretja, zračenja in klimatizacije - naprave za proizvodnjo električne energije iz OVE" /nc/novica/n/strokovno-usposabljanje-sistemi-gretja-zracenja-in-klimatizacije-naprave-za-proizvodnjo-elektricne-energije-iz-ove/ V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE bo med 6. in 20. marcem 2024 organiziran niz štiridnevnih strokovnih usposabljanj, ki je namenjen projektantom ter javnim in zasebnim investitorjem in strokovnjakom, ki so pomembni promotorji gradnje in prenove trajnostnih in na krožnosti zasnovanih stavb ter načrtovalci ali izvajalci naprav za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov. Usposabljanje bo potekalo v hibridni obliki, v obsegu 21 ur v živo in preko spletne učilnice. Za udeležbo je obvezna prijava. V integralnem projektu LIFE IP CARE4CLIMATE v koordinaciji Ministrstva za okolje podnebje in energijo je predviden niz usposabljanj za ključne deležnike v procesu prenove stavbnega fonda kot gradniku postopnega prehoda v brezogljično družbo.

Usposabljanje z oznako U5-5 obravnava naprave za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov energije (OVE). V letu 2024 so bile uvedene številne novosti na področju samooskrbe z električno energijo in tarifnega sistema, ki bodo vplivale na način in obseg oskrbe stavb z energijo iz OVE.

Strokovnjaki iz različnih področij bodo predstavili in ovrednotili učinke novosti ter načine za optimizacijo oskrbe stavb z energijo iz OVE v skladu z veljavno zakonodajo in prihajajočo direktivo EPBD, iz katere izhaja nadomeščanje fosilnih goriv z razpršeno proizvodnjo energije iz OVE. Predstavljene bodo prilagojene in prihajajoče tehnologije, namenjene oskrbi stavb z električno energijo, za celoviti pristop pa bo poskrbela predstavitev tematike tudi z vidika požarne varnosti, nosilnosti konstrukcijskih in drugih elementov ob upoštevanju potresne odpornosti in posebnosti stavb kulturne dediščine in drugi vidiki trajnostne oskrbe stavb z energijo.

Usposabljanje obsega 21 šolskih ur in poteka po programu:

  • sreda, 6. marec 2024 – 5 šolskih ur – Gospodarsko razstavišče v Ljubljani - dvorana Urška 1;
  • torek, 12. marec 2024 – 6,66 šolskih ur – e-oblika;
  • petek, 15. marec 2024 – 4 šolske ure – Gospodarska zbornica Slovenije v Ljubljani - dvorana C in terenski ogled;
  • sreda, 20. marec 2024 – 5,33 šolske ure – e-oblika.

V spletni učilnici bo udeležencem na voljo učno gradivo, dodatne informacije, vabila na vsakoletna tematska srečanja in možnost virtualnega druženja.

Udeležba na usposabljanju je brezplačna, zaradi organizacije in izvedbe je obvezna prijava preko spletne prijavnice do 4. marca 2024.

Program usposabljanja in podrobnejše infromacije

Vir: ZRMK

]]>
Napovednik dogodkov
news-5153 Wed, 06 Mar 2024 10:15:00 +0100 Delavnica "Fotonapetostne naprave in znak kakovosti v graditeljstvu" /nc/novica/n/delavnica-fotonapetostne-naprave-in-znak-kakovosti-v-graditeljstvu/ V okviru projekta LIFE IP CARE4CLIMATE bo v sredo 6. marca 2024 v okviru sejma Dom 2024 potekala delavnica za investitorje javnega in zasebnega sektorja, finančne institucije, energetske svetovalce, strokovnjake in ponudnike fotonapetostnih naprav. Pri razogljičenju stavb imajo pomembno vlogo naprave za proizvodnjo energije iz obnovljivih virov (OVE) in učinkoviti postopki, s katerimi bodo tehnologije OVE našle pot do uporabnikov.

Na delavnici bodo vabljenim deležnikom predstavljeni cilji projekta LIFE IP CARE4CLIMATE, kjer poteka razvoj nadgradnje nacionalnega okoljskega certifikata Znak kakovosti v graditeljstvu (znak ZKG) v podporo čim hitrejšemu razogljičenju stavbnega fonda v našem okolju.

Orisani bodo uveljavljeni znaki za okolje ter podane vzporednice z nacionalnim znakom ZKG. V nadaljevanju bo z vabljenimi predstavniki potekala izmenjava mnenj, izkušenj, ovir, potreb in izzivov ter pridobljeno stališče odločevalcev in stroke, ki bo podlaga za odločitev za oblikovanja meril na nacionalni ravni v okviru nadgradnje znaka ZKG za storitev vgradnje samooskrbne fotonapetostne naprave.

Datum: 6. marec 2024, med 10:15 in 12:15
Lokacija: Gospodarsko razstavišče - dvorana Forum 1; Dunajska cesta 18, Ljubljana

Dogodek je brezplačen, zaradi organizacije je potrebna predhodna prijava. Prijavljeni udeleženci prejmejo brezplačno vstopnico za ogled sejma Dom 2024.

Program dogodka

Vir: ZRMK

]]>
Napovednik dogodkov
news-5156 Mon, 04 Mar 2024 11:34:23 +0100 Mnenje vlade o sklepu Državnega sveta k Zaključkom posveta »Z NEPN do jasnih smernic za zeleno preobrazbo gospodarstva« /nc/novica/n/mnenje-vlade-o-sklepu-drzavnega-sveta-k-zakljuckom-posveta-z-nepn-do-jasnih-smernic-za-zeleno-preobrazbo-gospodarstva/ Vlada Republike Slovenije je sprejela Mnenje na sprejeti sklep Državnega sveta k Zaključkom posveta »Z NEPN do jasnih smernic za zeleno preobrazbo gospodarstva« in ga poslala Državnemu svetu. V mnenju Vlada podaja svoja pojasnila k posameznim zaključkom posveta, ki je potekal v Državnem svetu 13. novembra 2023. Podrobnješe informacije

Na posvetu sta sodelovala tudi Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) in Konzorcij institucij pod vodstvom Instituta Jožef Stefan, ki zagotavlja strokovno in tehnično podporo pri pripravi osnutka posodobitve Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN).

Predstavila sta potek in stanje pri posodobitvi NEPN ter predstavitev osnutka prenove politik in ukrepov NEPN v sektorjih prometa, krožnega gospodarstva in stavb.

Mnenje Vlade RS lahko preberete na NEPN - Dialog s posameznimi deležniki.

Vir: MOPE

]]>
Nacionalni energetski in podnebni načrt
news-5151 Fri, 01 Mar 2024 15:26:00 +0100 Objavljen javni razpis za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026 /nc/novica/n/objavljen-javni-razpis-za-sofinanciranje-izgradnje-novih-naprav-za-proizvodnjo-elektricne-energije-iz-soncne-energije-na-javnih-stavbah-in-parkiriscih-za-obdobje-2024-do-2026/ Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v Uradnem listu št. 18/2024 objavilo javni razpis za sofinanciranje izgradnje novih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije na javnih stavbah in parkiriščih za obdobje 2024 do 2026 (oznaka: NOO – SE OVE 2024). Vlagatelji po tem javnem razpisu so občine, ki se prijavljajo samostojno ali kot vodilni partner v konzorciju občin oziroma v konzorciju, ki ga sestavljajo občina(-e) in eden ali več posrednih proračunskih uporabnikov. Razpisana sredstva v višini 20 milijonov evrov so na voljo za koriščenje v letih 2024, 2025 in 2026. Predmet javnega razpisa je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje izgradnje novih naprav za samooskrbo na javnih stavbah, na pripadajočih enostavnih ali nezahtevnih objektih, ki se nahajajo ob javni stavbi, in/ali na utrjenih površinah parkirišč na stavbnih zemljiščih v lasti občin in/ali države, kar vključuje nakup in vgradnjo tovrstnih naprav za samooskrbo, katerih skupna inštalirana moč vgrajenih fotovoltaičnih panelov na posamezno vlogo je minimalno 1 MW, v kombinaciji z ali brez baterijskih hranilnikov.

Upravičeni stroški po javnem razpisu so:

  • nakup in vgradnja naprave za samooskrbo,
  • nakup in vgradnja baterijskega hranilnika energije,
  • pripadajoča električna inštalacija in oprema, vključno s transformatorsko postajo, če je  le-ta zahtevana s strani soglasodajalca za priklop naprave za samooskrbo,
  • priprava in izvedba gradbenih, obrtniških in instalacijskih del, ki so potrebni za izvedbo projekta,
  • strokovni nadzor v vrednosti 3% od upravičenih stroškov projekta,
  • stroški storitev zunanjih izvajalcev za pripravo dokumentacije za izvedbo projekta.

Upravičeni stroški so lahko upravičeni le v okviru upravičenega namena. Sofinanciranje ne bo odobreno za nakup rabljenih naprav, pilotnih naprav in prototipnih naprav.

Upravičeni stroški projekta bodo sofinancirani v primeru izvedbe projekta po postopku koncesijskega javno-zasebnega partnerstva (koncesijsko partnerstvo) do 49%, vendar ne več kot 358 EUR na kW instalirane nazivne električne moči fotovoltaičnih panelov (kWp), in v primeru izvedbe projekta po postopku javnega naročila ali javnonaročniškega javno-zasebnega partnerstva (javnonaročniško partnerstvo) do 100%, vendar ne več kot 730 EUR na kW instalirane nazivne električne moči fotovoltaičnih panelov (kWp), ter v obeh primerih ne več kot 5.000.000 EUR na vlogo.

Skupna okvirna višina sredstev za sofinanciranje projektov znaša 20.000.000 EUR za koriščenje v obdobju od 2024 do 2026.

Vloge za prvo odpiranje morajo biti oddane najkasneje do 15. 4. 2024, za drugo odpiranje do 2. 9. 2024 in za tretje odpiranje do 10. 2. 2025.

Javni razpis, ki ga financira Evropska unija, se izvaja v okviru Načrta za okrevanje in odpornost (NOO) za razvojno področje »Zelenega prehoda« v okviru komponente »Obnovljivi viri energije in učinkovita raba energije v gospodarstvu« (C1 K1), naložbe »Proizvodnja elektrike iz obnovljivih virov energije«.

Podrobnosti

Vir: MOPE

]]>
Javne objave
news-5152 Fri, 01 Mar 2024 12:00:05 +0100 Regionalno posvetovanje strokovnjakov NEPN /nc/novica/n/regionalno-posvetovanje-strokovnjakov-nepn/ V torek, 20. februarja 2024 je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo v prostorih Hiše EU organiziralo regionalno posvetovanje namenjeno strokovnjakom sosednjih držav, ki sodelujejo pri pripravi posodobljenega Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN). Prvi del dogodka je bil namenjen predstavitvam stanja osnutkov posodobitve NEPN s strani posameznih držav, drugi del pa predstavitvi in razpravi o priložnostih za regionalno sodelovanje med državami. Regionalno posvetovanje je v organizaciji Slovenije potekalo že drugič, udeležilo pa se ga je več kot 40 strokovnjakov in sicer predstavniki Avstrije, Hrvaške, Italije, Madžarske, Slovenije, predstavnica Evropske komisije ter predstavniki organizacije Cambridge Econometrics, ki Sloveniji nudi tudi strokovno podporo pri izvedbi srečanja.

Iz Slovenije so se dogodka udeležili generalni direktor Direktorata za energijo ter predstavniki Ministrstva za okolje, podnebje in energijo, predstavniki Ministrstva za finance ter Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Na dogodku so sodelovali tudi predstavniki konzorcija NEPN pod vodstvom Instituta Jožef Stefan in predstavniki konzorcija CPVO pod vodstvom Elektroinštituta Milan Vidmar.

Po uvodnih nagovorih generalnega direktorja Direktorata za energijo mag. Hinka Šolinca in predstavnice Evropske komisije ga. Carine Carrillo Loeda je bil dopoldanski del srečanja namenjen predstavitvam stanja osnutkov posodobitve NEPN s strani posameznih držav ter razpravi o priložnostih in izzivih, s katerimi se pri pripravi posodobitve srečujejo. Popoldanski del srečanja je bil namenjen predstavitvi obstoječega regionalnega sodelovanja in iskanju novih priložnosti za sodelovanje skozi razpravo med udeleženci. Izvedbo tega dela dogodka je zagotavljala ekipa Cambridge Econometrics, ki Sloveniji nudi tehnično pomoč pod okriljem Evropske komisije.

Predstavitvam je sledila skupinska delavnica z razpravo. Udeleženci so identificirali ključna področja, ki bi jih NEPN-i posameznih držav morali nasloviti za krepitev regionalnega sodelovanja, razpravljali so o izzivih in ovirah čezmejnega sodelovanja ter kako jih odpraviti ter identificirali načine za sodelovanje med raziskovalnimi ustanovami in industrijo, ki bi pospešile inovacije na energetskem in podnebnem področju.

Dogodek je bil s strani udeležencev prepoznan kot izjemna priložnost za navezovanje stikov s strokovnjaki iz sosednjih držav, izmenjavo pogledov med strokovnjaki, ki sodelujejo pri pripravi posodobitev NEPN, udeleženci pa so čas namenjen razpravi v okviru predstavitev in med odmori izkoristili za aktivno mreženje in izmenjevanje mnenj.

Kot nadaljevanje aktivnosti v sklopu regionalnega posvetovanja bo ekipa Cambridge Econometrics pripravila poročilo o dogodku, ki bo objavljeno na spletni strani NEPN.

Več podrobnosti in gradiva so na voljo na spletni strani NEPN - Regionalno posvetovanje.

Vir: MOPE

]]>
Nacionalni energetski in podnebni načrt
news-5149 Thu, 29 Feb 2024 11:00:00 +0100 Poročanje podatkov prodaje in nakupa električne energije v letu 2024 /nc/novica/n/porocanje-podatkov-prodaje-in-nakupa-elektricne-energije-v-letu-2024/ Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo obvešča poročevalske enote k zaključitvi vseh mesečnih poročil (PUO) za leto 2023. Preko spletne aplikacije za e-poročanje EPOS bo omogočeno dokončne podatke posredovati najkasneje do vključno 20. 3. 2024. Nadaljuje se poročanje za leto 2024, ki poteka preko obstoječega spletnega poročila z oznako PUO-21. Rok za oddajo mesečnih poročil je vsakega 25. dne tekočega meseca za podatke, ki se nanašajo na pretekli mesec. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo kot ministrstvo, pristojno za energijo, skladno z Energetskim zakonom (EZ-1) in Zakonom o oskrbi z električno energijo (ZOEE) spremlja podatke na maloprodajnem trgu električne energije in zagotavlja statistiko referenčnih cen električne energije za gospodinjski in negospodinjski odjem za potrebe državne statistike in mednarodnega poročanja. Na podlagi Pravilnika o vrstah podatkov, ki jih zagotavljajo izvajalci energetskih dejavnosti in drugi zavezanci (Ur. l. RS, št. 110/22) so dobavitelji električne energije zavezani za mesečno posredovanje podatkov o nakupu in prodaji električne energije končnim odjemalcem.


Zakjučitev poročil za leto 2023

Za poročila za leto 2023 je v sistemu EPOS na voljo opcija za možnost popravkov mesečnih poročil za leto 2023. Mesečna poročila za leto 2023 bodo omogočena za popravke in uskladitve na dokončno stanje do vključno 20. 3. 2024. Poročevalske enote pozivamo, da v tem času preverijo vse že poročane mesečne podatke za leto 2023, jih po potrebi korigirajo ter ponovno oddajo. Popravki za posamezni mesec se izvedejo preko portala EPOS preko seznama "Arhiv poročanih podatkov - zadnja oddana poročila" preko ukaza "Ogled" in "Uredi", kjer se pojavi tabela s podatki. Priporočamo tudi vnos komentarja/opombe pod tabelo z navedbo, katera postavka je bila spremenjena. Za ponovni uvoz podatkov (XML) je potrebno napovedati zavrnitev poročila in obvestiti skrnika podatkov na ministrstvu. Po izteku roka za popravke bodo obrazci za leto 2023 v sistemu zaklenjeni in označeni s statusom "Dokončni podatki", tako popravki kasneje več ne bodo možni. Podatke na letnem nivoju koristi tudi nacionalni regulator trga z električno energijo (Agencija za energijo), ki na podlagi 434. člena EZ-1 izvaja stalni monitoring delovanja maloprodajnega trga.


Poročanje za leto 2024

Mesečna poročila za leto 2023 se poročajo preko obstoječega spletnega obrazca z oznako PUO-21. Spremembe glede na dosedanje poročanje so za leto 2023 naslednje:

  • Stran NAKUPA - na postavkah so dodani novi člani bilančne sheme: BISOL Energija, d.o.o.; 1.34 FLEXGRID d.o.o.; NEXT MOVE ENERGY d.o.o.; SECOND FOUNDATION ASSETS d.o.o.; Trisolaris AG; D. TRADING d.o.o. Po potrebi bodo tokom leta dodani še dodatni člani, v kolikor nas boste poročevalske enote obvestile, da poslujete z njimi.

Metodološka pojasnila za poročanje v letu 2024 se ne spreminjajo in so opisana v nadaljevanju.

Prodaja električne energije:

  • Vrstice 1.1 do 1.6 - Gospodinjski odjem. Porabniške skupine D1 do D6 prikazujejo letno porabo el. energije posameznega porabnika na prevzemno/predajnem mestu. Razvrstitev porabnika vsakega posameznega prevzemno/predajnega mesta se uvrsti v ustrezno uporabniško skupino (D1 do D6) glede na načrtovano (predvideno, napovedano) celoletno porabo el. energije porabnika na tem prevzemno/predajnem mestu.
  • Vrstice 2.1 do 2.16 - Negospodinjski odjem. Porabniške skupine I1 do I16 prikazujejo letno porabo el. energije posameznega porabnika na prevzemno/predajnem mestu.Vse kar niso gospodinjski odjemalci, lahko poslovni in/ali neposlovni odjemalci. Razvrstitev porabnika vsakega posameznega prevzemno/predajnega mesta se uvrsti v ustrezno uporabniško skupino (I1 do I16) glede na načrtovano (predvideno, napovedano) celoletno porabo el. energije porabnika na tem prevzemno/predajnem mestu. Podrobnješa metodologija uvrščanja ni predpisana in je prepuščena poročevalcem, priporočamo pa, da enotno metodologijo za uvrščanje v porabniške skupine za gospodinjski in negospodinjskim odjem določite na začetku poročanja in med letom v okviru mesečnih poročil ne premeščate porabnikov v druge skupine.
  • Vrstica 2.A - Mali poslovni odjemalec (MPO). V okviru negospodinjskega odjema se od leta 2014 ločeno prikazuje MPO, kot odjemalca na nizki napetosti, ki ni gospodinjski odjemalec in ima priključno moč  (vsota vseh prevzemno-predajnih mest na eni dobavni pogodbi) manjšo od 43 kW. Podatki te postavke MPO morajo biti vključeni tudi med pripadajoče postavke od I1 do I16, da se seštevajo v skupaj negospodinjski odjem.
  • Vrstica 4.3 - Preostala prodaja in izravnava, izgube v omrežju. Na postavki se med drugim evidentira tudi prodaja za evidentiranje izgub električne energije v omrežju za operaterja. Ker izgube niso namenjena prodaji končnim odjemalcem, se ne evidentirajo pod postavkami prodaje končnim odjemalcem (postavke 1 in 2), ampak v to postavko.
  • Vrstica 6 - Izvoz el. energije. Evidentira se električna energija, ki je pogodbeno prenesena v tujino in  evidentirana s strani Borzena in SO Eles, ki pogodbe posameznih bilančnih skupin prevzema ob najavi voznih redov. Gre za dejansko preneseno električno energijo, za katero je potrebno zagotoviti čezmejne prenosne zmogljivosti.

Za zgoraj navedene vrstice se poročajo naslednje postavke v stolpcih (razen tam, kjer je vnos onemogočen):

  • Stolpec - Prevzemno/predajna mesta. Navaja se število mest na prenosnem ali distribucijskem sistemu, kjer se izvajata prevzem in predaja električne energije in na katerem se izvajajo meritve ali drug način ugotavljanja realiziranih količin o oddaji in odjemu električne energije.
  • Stolpec - Količine (enota kWh). Fakturirane količine dobavljene električne energije za vse prodajne produkte po vseh tarifah ET, VT, MT.
  • Stolpec - Iztržek od prodane el. energije (enota EUR). Vnaša se iztržek fakturirane realizacije (brez DDV) za dobavo električne energije skladno s cenikom dobavitelja (za vse prodajne produkte po tarifah ET, VT, MT) z vključenimi morebitnimi dodatki glede na vir energije (fosilni ali obnovljivi). Ni vključena omrežnina, energetske dajatve (prispevek OVE+SPTE, prispevek URE, prispevek OT), trošarina in ostale postavke predpisane s strani države.
  • Stolpec - Stroški poslovanja (enota EUR) - Sprememba velja od leta 2022 dalje. Vključene so morebitno dodatne ločeno zaračunane storitve končnemu odjemalcu (brez DDV), ki zajemajo:
    • fiksni oz. pavšalni stroški poslovanja v zvezi izvajanja pogodbe o dobavi električne energije (3. odstavek 16. člena ZOEE), ki jih dobavitelj lahko posebej zaračunava skladno z veljavnimi ceniki za GOSPODINJSKI in MALI POSLOVNI ODJEM. Ti vključujejo npr. nadomestilo za vodenje, evidentiranje, izdajo, obdelavo in pošilanje računa in se običajno zaračunavajo v fiksnem/pavšalnem znesku za posamezno merilno mesto na mesečnem nivoju.
    • stroški dodatnih podpornih storitev, ki se izredno zaračunajo končnemu odjemalcu in vključujejo: prepis/kopija računa na zahtevo stranke, izdaja potrdila na zahtevo stranke, strošek opomina, izredni obračun, izpis odprtih postavk, izpis porabe na zahtevo stranke, izpis in pošiljanje računa v tujino, razdelitev računa za skupno odjemno mesto, obračun kupnine, obračun zaradi predčasne prekinitve pogodbe, ipd).
    • stroški premij za kritje izravave odstopanj prevzete in oddane električne energije ter izravnave med predvideno in dejansko porabo električne energije (npr. pri samooskrbi).
  • Stolpec - Zaračunana trošarina (enota EUR). Evidentira se znesek zaračunane trošarine končnim odjemalcem (brez DDV) skladno z Zakon o trošarinah (Ur. l. RS, št. 47/16, 92/21, 192/21 in 140/22) upoštevajoč trošarinske osnove (92. člen) ter morebitno oprostitev plačila oziroma vračilo trošarine za energetsko intenzivna podjetja (96. člen).


Nakup električne energije. Na strani nakupa se evidentirajo samo fakturirane količine v enoti kWh.

  • Vrstica 1.1 do 1.70 - Nakup el. energije od članov bilančne sheme. Na postavki so navedeni vsi člani bilančne sheme Borzen (pravne ali fizične osebe, ki aktivno poslujejo na trgu z elektriko) na podlagi posodobljenega seznama bilančnih skupin in podskupin operaterja trga z elektriko Borzen. SPREMEMBA 2024 - dodani so novi člani bilančne sheme na postavkah:
    • 1.2 BISOL Energija, d.o.o.
    • 1.34 FLEXGRID d.o.o.
    • 1.45 NEXT MOVE ENERGY d.o.o.
    • 1.64 SECOND FOUNDATION ASSETS d.o.o.
    • 1.67 Trisolaris AG
    • 1.68 D. TRADING d.o.o.
  • Vrstica 2 - Nakup od malih proizvajalcev na distribucijskem omrežju. V primeru sklenjene pogodbe za odkup električne energije z lastniki malih proizvodnih naprav iz OVE in SPTE.
  • Vrstica 3 - Lastna proizvodnja el. energije. Vnos se evidentira v primeru, da pravna oseba nabavlja el. energijo iz lastnega proizvodnega vira (npr. naprave na OVE v lasti pravne osebe poročevalke).
  • Vrstica 4 - Ostali nakup el. energije v Sloveniji
  • Vrstica 5 - Uvoz električne energije. Evidentira se električna energija, ki je pogodbeno prenesena v Slovenijo in evidentirana s strani Borzena in SO Eles, ki pogodbe posameznih bilančnih skupin prevzema ob najavi voznih redov. Gre za dejansko preneseno električno energijo, za katero je potrebno zagotoviti čezmejne prenosne zmogljivosti.


Rok za oddajo poročil

Poročanje se izvaja na mesečnem nivoju. Rok za poročanje je 25. dne tekočega meseca za podatke preteklega meseca. Do konca marca 2024 morajo biti oddani poročili za januar in februar 2024.

Poročevalske enote, ki koristijo uvoz podatkov v obliki XML za leto 2024, potrebujejo XSD shemo za uvoz, ki jo snamejo iz portala EPOS preko ukaza "prenesi shemo". Podrobnosti so opisane v Navodilih za uporabo portala EPOS-G2 (str. 14).

Za morebitne podrobnejše informacije se obrnite na skrbnika podatkov na MOPE - Direktoratu za energijo (gregor.plavcak@gov.si).

MOPE - Administracija EPOS

]]>
E-poročanje
news-5150 Thu, 29 Feb 2024 09:56:00 +0100 Zaključitev poročil DSO-k za leto 2023 in poročanje za leto 2024 /nc/novica/n/zakljucitev-porocil-dso-k-za-leto-2023-in-porocanje-za-leto-2024/ Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo (MOPE) obvešča poročevalce, da zaključijo vsa mesečna poročila DSO-k za leto 2023 do konca marca 2024. Poročanje za leto 2024 se izvaja preko obstoječega poročila DSO-k 23. Zaključitev poročil za leto 2023

Vsa mesečna poročila za leto 2023 (obrazec DSO-k 23) so odprta za možnost popravkov in morebitne korekcije. Poročevalske enote pozivamo, da preverijo vse vnešene mesečne poročane podatke za leto 2023 skladno z metodologijo poročanja za 2023 vključno z vnosom mesečno izmerjenih količin po števcih NMS in jih po uskladitvi z letnim poračunom bilančnega obračuna operaterja trga z elektriko ustrezno popravijo. Poročila se popravijo z vnosom preko portala EPOS najkasneje do 29. 3. 2024.

Popravki se opravijo preko portala EPOS preko seznama "Arhiv poročanih podatkov - zadnja oddana poročila" preko ukaza "Ogled" in "Uredi", kjer se pojavi tabela s podatki. Priporočamo tudi vnos komentarja/opombe pod tabelo z navedbo, katera postavka je bila spremenjena. Za možnost ponovne oddaje preko opcije uvoza XML izvedete zahtevo za zavrnitev mesečnega poročila in kontaktirate skrbnika podatkov na MOPE.

V začetku aprilu 2024 bodo podatki označeni s statusom "dokončni" in uporabljeni za potrebe izdelave elektroenergetske bilance RS glede prevzema in oddaje električne energije s strani ministrstva, pristojnega za energijo (MOPE) in regulatornega organa (Agencija za energijo) za letno poročilo o stanju na področju energetike v Sloveniji.

 

Poročanje za leto 2024

Mesečna poročila za leto 2024 se lahko medtem poročajo preko obstoječega spletnega obrazca DSO-k 23, ki bo operativen za poročanje tudi v letu 2024. Letos namreč ni predvidenih vsebinskih sprememb pri obrazcu. Opis in metodologija za poročanje je dostopna na povezavi.

Skrbnik podatkov

Za morebitne dodatne informacije o vsebini podatkov za poročanje se obrnite na skrbnika podatkov na MOPE, Direktorat za energijo (gregor.plavcak@gov.si).


Tehnična pomoč

Za uporabo sistema so na voljo Navodila za uporabo portala EPOS-G2, v katerih je podrobneje opisan postopek oddajanja poročil. V primeru sprememb odgovornih oseb za poročanje ali zamenjavi digitalnih potrdil odgovornih oseb, ki izvajajo poročanje, nove informacije javite administratorju sistema (mzi.epos@gov.si).


Rok za oddajo poročil  

Rok za oddajo mesečnih poročil je skaldno s Pravilnikom o vrstah podatkov, ki jih zagotavljajo izvajalci energetskih dejavnosti in drugi zavezanci (Ur. l. RS, št. 110/22)  vsakega 25. dne tekočega meseca za podatke, ki se nanašajo na pretekli mesec.

MOPE - Portal EPOS administracija

]]>
E-poročanje