Info

Aktivacija obrazca PUO-14 za poročanje v letu 2014

⇒ E-poročanje

Direktorat za energijo MZIP je po usklajevanju s poročevalskimi enotami pripravil obrazec za e-poročanje podatkov preko spletnega portala EPOS iz področja prodaje in nakupa električne energije za leto 2014.

Obrazec PUO-14 za leto 2014 je aktiviran preko portala za e-poročanje EPOS. Obrazec za poročanje "Nakup in prodaja električne energije končnim odjemalcem" prinaša manjše spremembe glede na dosedanje poročanje. Obrazec je usklajen z regulatorjem trga Agencijo za energijo RS.


Novosti v 2014

Na strani prodaje električne energije je pod "Ostali odjem" nova postavka 2.A "Mali poslovni odjemalec (MPO)", kateri je skladno z novim Energetskim zakonom (EZ-1) obravnavan kot posebna kategorija in se prikazuje ločeno. Predstavlja pa odjemalca na nizki napetosti, ki ni gospodinjski odjemalec in ima priključno moč (vsota vseh prevzemno predajnih mest na eni dobavni pogodbi) manjšo od 41 kW.

 

V zvezi z  definicijo MPO (13. točka 36. člena EZ-1) lahko eni pravni ali fizični osebi lahko pripada več prevzemno-predajnih mest. Ta oseba lahko:

  • za vsako prevzemno predajno mesto sklene ločeno pogodbo, z enim dobaviteljem ali z različnimi dobavitelji,
  • za vsa prevzemno predajna mesta sklene eno skupno pogodbo z enim dobaviteljem,
  • poljubno kombinira prvi dve možnosti.

Eno pravno ali fizično osebo se lahko kot končnega odjemalca šteje tolikokrat, kolikor ima sklenjenih odprtih pogodb o dobavi. Status MPO se tako ugotavlja v odvisnosti od pogodbe o dobavi, in sicer ločeno za vsako pogodbo. Če je na eni pogodbi o dobavi več prevzemno predajnih mest, katerih skupna priključna moč je enaka ali večja od 41 kW, potem to ni MPO. Če je vsota priključnih moči prevzemno predajnih mest na eni pogodbi o dobavi manjša od 41 kW, potem to je MPO.

MPO je torej končni odjemalec na nizki napetosti, ki ni gospodinjski odjemalec in ima vsoto priključne moči vseh prevzemno predajnih mest na pogodbi o dobavi manjšo od 41 kW.

Dobavitelj mora v skladu z določili členov 46 in 48, ki se nanašajo tudi na MPO, določiti status odjemalca na podlagi sklenjene pogodbe o dobavi. Status odjemalca mora poznati tudi SODO, saj  44. člen EZ-1 določa pravico do zasilne oskrbe tudi MPO-jem. Oba lahko podatek o priključni moči posameznega prevzemno predajnega mesta preverita v bazi podatkov SODO. Torej, tudi če ima posamezni odjemalec z dobaviteljem sklenjenih več pogodb o dobavi, se njegov status MPO ugotavlja glede na vsako posamezno sklenjeno pogodbi o dobavi.

 

Z namenom razjasnitve in poenotenega poročanja sta podrobneje definirani še postavki "Izvoz električne energije" na strani prodaje in "Uvoz električne energije" na strani nakupa električne energije. "Izvoz" je definiran kot električna energija, ki je pogodbeno prenesena v tujino in evidentirana s strani Borzena in SOPO Eles, ki pogodbe posameznih bilančnih skupin prevzema ob najavi voznih redov. "Uvoz" je definiran kot električna energija, ki je pogodbeno prenesena v Slovenijo in evidentirana s strani Borzena in SOPO Eles, ki pogodbe posameznih bilančnih skupin prevzema ob najavi voznih redov. Gre torej za dejansko preneseno električno energijo, za katero je potrebno zagotoviti čezmejne prenosne zmogljivosti.

Ostale postavke so ostale nespremenjene.


Ujemanje PUO in GO

Na mesečnem nivoju se morajo med poročiloma "PUO-14" in "GO-14"  na strani prodaje točno ujemati zneski na postavkah "1. Gospodinjski odjem" (obrazec PUO) in "5. Skupaj GO" (obrazec GO) in sicer za naslednje postavke:

  • količine prodane električne energije (kWh),
  • iztržek za dobavo energije (EUR),
  • strošek dobavitelja (EUR),
  • skupaj za energijo (EUR),
  • cena za energijo (EUR/kWh)

Sistem EPOS bo samodejno preverjal zahtevano enakost podatkov med obema poročiloma in v primeru neenakosti s prvo oddanim poročilom oddaja drugega poročila ne bo mogoča. Sistem bo izpisal posebno sporočilo, da je potrebno podatke preveriti in jih medsebojno uskladiti.

 

Postopek poročanja
Obrazec je za možnost e-poročanja preko opcije uvoza že naložen in ga snamete preko portala EPOS po izvedbi ukaza "uvoz" iz seznama "Poročanje podatkov - bližajoči roki za oddajo poročil". Snamete ga lahko tudi na spodnji povezavi:

Pravilno poročanje za leto 2014 preko opcije uvoza je samo z uporabo zgoraj predpisanega obrazca (ne uporabljajte obrazca za preteklo leto PUO-13). Pri uvozu obrazca v sistem EPOS mora biti datoteka shranjena v obliki MS Excel 1997-2003 s končnico .xls. Novejša verzija 2007, 2010 in novejše s končnico .xlsx sistem ne podpira in javi napako.

 

Za več informacij o vsebini podatkov za poročanje se obrnite na skrbnika obrazcev na MZIP - Direktoratu za energijo (Gregor Plavčak).


© 2012 - 2024 Portal Energetika