Novica

Investicije v energetsko prenovo stavb v lasti lokalnih skupnosti pomemben ukrep za spodbujanje gospodarstva

Na informativnem dnevu na Brdu pri Kranju so predstavniki Ministrstva za infrastrukturo in prostor zainteresirani javnosti predstavili podrobnosti v zvezi z aktivnim javnim razpisom za energetsko sanacijo stavb v lasti lokalnih skupnosti. Sredstva v višini 52 milijonov evrov so namenjena energetski sanaciji stavb za projekte energetsko učinkovite sanacije obstoječih stavb ali izvedene ukrepe pri nadomestni gradnji.


Vlada RS je na redni seji dne 31.05.2012 sprejela Program ukrepov za spodbujanje gospodarstva, ki med drugimi predvideva tudi spodbujanje investicij v energetsko prenovo stavb v lasti lokalnih skupnosti. Ob tem je naložila Mininistrstvu za infrastrukturo in prostor pripravo in objavo novega razpisa za energetsko sanacijo stavb v lasti lokalnih skupnosti.

 

Ministrstvo je razpis pripravilo ter ga 21.09.2012 objavilo v Uradnem listu RS, št. 71/2012. Pri pripravi razpisa se je pristojno ministrstvo še posebej zavedalo, da imajo investicije v učinkovito rabo energije pomemben multiplikativni učinek, saj gre za delovno intenzivne investicije, kar pomeni da je na enoto investicije ustvarjenih največ delovnih mest in da gre za investicije z največjo domačo komponento (npr. gradbeni materiali, stavbno pohištvo). Zaradi rezultatov investicij bo tudi zmanjšana potreba po uvozu energentov, posredno pa se bodo zaradi tega kazali pozitivni učinki tudi pri doseganju ciljnega deleža rabe obnovljivih virov energije.

 

V torek 9. oktobra 2012 je na Brdu pri Kranju potekal informativni dan za prijavitelje in zainteresirano javnost.

Razpisana sredstva v višini 52 milijonov evrov so namenjena energetski sanaciji stavb v lasti lokalnih skupnosti za projekte energetsko učinkovite sanacije obstoječih stavb ali nadomestne gradnje v naslednji vsebini:

  • energetsko učinkovita sanacija obstoječih stavb ali izvedeni ukrepi pri nadomestnih gradnjah (toplotna izolacija fasad, toplotna izolacija podstrešja, zamenjava ali vgradnja oken);
  • sanacija sistemov in uporaba ali vgradnja sodobnih tehnologij za ogrevanje, prezračevanje in hlajenje stavb ter okolju prijaznih decentraliziranih sistemov za energetsko oskrbo s poudarkom na kogeneraciji in rabi obnovljivih virih energije;
  • samodejno spremljanje porabe (energetski monitoring), ki omogoča spremljanje kazalnikov operacije.

Upravičenci za pridobitev nepovratnih sredstev po tem razpisu so lokalne skupnosti (občine), katerim je omogočena najvišja možna stopnjo sofinanciranja, t.j. 100% upravičenih stroškov. Lokalne skupnosti, ki bodo pridobile sredstva s tega javnega razpisa, bodo tako pokrile samo DDV, ki ne spada med upravičene stroške. Sofinancirajo se lahko vse operacije, ki so bile začete po 1.4.2011 in ki na dan objave tega razpisa še niso zaključene (za zaključek se šteje izdaja uporabnega dovoljenja, kjer je to potrebno, v ostalih primerih pa zaključek izvedbe del). Za začetek izvajanja operacije se šteje podpis pogodbe z izbranim izvajalcem.
 

 


Javni razpis bo odprt do porabe sredstev oziroma najkasneje do konca leta 2014, prvi rok za oddajo vlog je 2. november 2012, naslednji pa 31. januar 2013. Morebitni ostali roki za oddajo vlog bodo objavljeni v Uradnem listu RS in na spletni strani MzIP najmanj 45 dni pred datumom oddaje vloge.
 
Omenjeni javni razpis, ki ga delno financira Evropska unija iz Kohezijskega sklada, se izvaja v okviru dobre 1,577 milijarde evrov vrednega Operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007-2013. Omenjena sredstva so v prvi vrsti namenjena za posodobitev ali novogradnjo infrastrukture s področja okolja in prometa, v manjši meri  - in sicer približno 160 milijonov evrov - pa tudi za projekte s področja trajnostne rabe energije.
 
S tem razpisom sledimo ciljem Akcijskega načrta učinkovite rabe energije ter strategije »Energija 2020«, ki strateško usmerja k 20% večji energetski učinkovitosti do 2020. Ta dva dokumenta pa med drugimi izpolnjujeta zaveze leta 2009 sprejetega podnebno-energetskega zakonodajnega paketa 20/20/20 (zmanjšanje emisij toplogrednih plinov za vsaj 20% do leta 2020 glede na leto 1990, 20% obnovljivih virov v končni rabi energije do leta 2020 in zmanjšanje rabe primarne energije za 20% do leta 2020 glede na pričakovano raven, skozi izboljšanje energetske učinkovitosti).

 

Povezava na javni razpis


© 2012 - 2024 Portal Energetika