Novica

Iz Mojstrane v Radovno in Krmo s kolesom in peš

V soboto, 29. junija 2013 je v Mojstrani potekal Dan Alpske konvencije. Ob sodelovanju Ministrstva za infrastrukturo in prostor ter Stalnega sekretariata Alpske konvencije so organizatorji Planinsko društvo Dovje-Mojstrana, Triglavski narodni park, Planinska zveza Slovenije, Cipra Slovenija, Slovenski planinski muzej in Hiša pr Katr.

Osrednji namen tega dneva je bilo opozoriti na občutljiv alpski prostor, predstaviti pomen Alpske konvencije in posebnosti alpskih dolin, pomen ohranjanja narave in kulturne dediščine ter spodbuditi obiskovalce, da alpske doline obiskujejo na okolju prijazen. Za obiskovalce so organizatorji pripravili kolesarjenje v prelepi alpski dolini, v Radovno in Krmo, mednarodno obarvan spremljevalni program ter filmski večer dan poprej. Dogodek je v Sloveniji potekal četrtič in je edini Dan Alpske konvencije na območju alpskih držav in primer vzornega sodelovanja različnih deležnikov na območju Alp z lokalnim okoljem.

Osrednji dogodek ob Dnevu Alpske konvencije je bilo rekreativno kolesarjenje pod vodstvom turnokolesarskih vodnikom Planinske zveze Slovenije iz Mojstrane v Radovno in Krmo, pohod do Pocarjeve domačije z delavnico in ogledom filma ter bogat spremljevalni program pri Slovenskem planinskem muzeju. Dan Alpske konvencije so poimenovali  »Po alpskih dolinah s kolesom in peš – iz Mojstrane v Radovno in Krmo!« Za kolesarje in pohodnike je bil organiziran prevoz z vlakom iz Nove Gorice in Ljubljane ter avtobus z Jesenic do prizorišča v Mojstrani, doživljajski pohod in vodeno kolesarjenje, ogled Slovenskega planinskega muzeja in Pocarjeve domačije (muzejsko urejene domačije in informacijske postaje TNP), plezanje na plezalnem stolpu in prikaz gorskega reševanja v steni Grančišča v organizaciji Društva GRS Mojstrana, ter čudovite delavnice za otroke Pravljični šepet gora z obiskom padarice, vedeževalke in vražarice Ance ter pravljičarja Bukovnika. Tokratni Dan Alpske konvencije so s petjem, plesom, glasbo in skeči sooblikovali KUD Jaka Rabič Dovje – Mojstrana, občini Idrija (Alpsko mesto leta 2011) in Tolmin, ter partnerska parka TNP: Biosferni park Nockberge z avstrijske Koroške in Naravni park Julijsko predgorje iz Rezije s predstavitvijo svojih zavarovanih območij in kulturne dediščine alpskega prostora. Na prireditvenem prostoru so se poleg Idrije in Geoparka Idrija, Posoškega razvojnega centra in Tolmina, Biosfernega parka Nockberge in Naravnega parka Julijsko predgorje predstavili še Turistično društvo Dovje – Mojstrana, CIPRA Slovenija, društva za varstvo Alp, Triglavski narodni park in Stalni sekretariat Alpske konvencije, kjer so obiskovalci lahko dobili še več informacij o Alpski konvenciji.

Vse zbrane so v uradnem delu pozdravili župan Občine Kranjska Gora Jure Žerjav, generalna direktorica Direktorata za prostor Ministrstva za infrastrukturo in prostor mag. Tanja Bogataj, direktor Triglavskega narodnega parka mag. Martin Šolar, podpredsednik PZS, predsednik PD Dovje Mojstrana in vodja Slovenskega planinskega muzeja Miro Eržen ter predsednik CIPRE Slovenija dr. Matej Ogrin, ki so poudarili pomen takih dni z opozarjanjem na bisere alpskih dolin, trajnostno mobilnost in skupno sodelovanje pri varovanju alpskega prostora in narave na sploh. Letos je bil konec maja prvič organiziran Dan Alpske konvencije s predstavitvijo poročila o stanju Alp na temo trajnostnega turizma v Alpah tudi na območju Kamniško-Savinjskih Alp, in sicer na Solčavskem.

Alpe so območje številnih naravnih pojavov, krajinske pestrosti, različnih kultur in jezikov. Za varstvo tega izjemnega prostora je osem alpskih držav in Evropska skupnost podpisalo mednarodno pogodbo – Alpsko konvencijo, ki podpira trajnostni razvoj alpskega prostora, vključevanje interesov prebivalstva in obravnavanje Alp kot enotnega prostora. Eden izmed pomembnih izzivov na območju Alp je tudi umirjanje prometa v alpskih dolinah, zato so organizatorji sobotnega dogodka želeli obiskovalce doline Radovne in doline Krme spomniti, da je doživljanje alpskih dolin za obiskovalce in naravo lepše, če jih obiskujemo s kolesom ali peš.


© 2012 - 2024 Portal Energetika