Novica

Mednarodni vrh o razvoju jedrske energije 2014

V Budimpešti je 2. in 3. oktobra 2014 potekal 3. mednarodni vrh o razvoju jedrske energije (Nuclear Energy Development Summit 2014).

Ob naraščajočih cenah energije in povečevanju porabe električne energije nekatere države z investiranjem v jedrske elektrarne iščejo načine za proizvodnjo električne energije z nižjimi stroški, ki prinašajo konkurenčno prednost v naboru energetskih virov, omogočajo zanesljivost oskrbe in zagotavljajo energetsko varnost.
 

Letno srečanje o razvoju jedrske tehnologije je namenjeno vodilnim predstavnikom jedrske industrije, jedrskim regulatorjem in vladnim uradnikom iz celotne regije držav z jedrsko opcijo, ki v okviru panelnih razprav, mrežnih zasedanj, delavnic in individualnih bilateralnih sestankih izmenjujejo izkušnje s področja zagotavljanja varne uporabe jedrske energije.



Teme letošnjega vrha, ki je potekal v Budimpešti od 2. do 3. oktobra 2014, so se nanašale na izzive jedrske prihodnosti, nacionalne razvojne programe oskrbe z nuklearno energijo, projektiranju novih jedrskih elektrarn, krepitvi jedrske varnosti, naprednim jedrskim tehnološkim rešitvam, varstvu pred ionizirajočim sevanjem, ravnanju z radioaktivnimi odpadkov in pripravljenosti za primere izrednih dogodkov.

Kot predstavnik Slovenije se je zasedanja udeležil Danijel Levičar, generalni direktor Direktorata za energijo pri Ministrstvu za infrastrukturo. Sodeloval je v razpravi o izzivih jedrske energetike, o njenih varnostnih in trajnostnih vidikih. Pri tem je poudaril pozitivne izkušnje, ki jih imamo v Sloveniji z jedrsko opcijo ter pozitiven vpliv na gospodarstvo v smislu zagotavljanja kvalitetnih delovnih mest in konkurenčne električne energije. Pri tem pa je izpostavil tudi, da imamo v Sloveniji močno razvito varnostno kulturo, ki jo je treba vzdrževati.


Zaključki razprave so pokazali, da udeleženci menijo, da bo jedrska energija kot zanesljiv vir brezogljične energije v svetu še naprej igrala pomembno vlogo pri zagotavljanju konkurenčne električne energije in izpolnjevanju okoljskih ciljev.

 


© 2012 - 2024 Portal Energetika