Novica

Posvet Združenja mestnih občin Slovenije na temo posodobitve NEPN

⇒ Energetika ⇒ Nacionalni energetski in podnebni načrt

Lokalne skupnosti so ključni akterji pri izvajanju NEPN in prehodu Slovenije v podnebno nevtralnost. Na posvetu na temo posodobitve NEPN so bila naslovljena vprašanja, kakšen je prispevek NEPN za zmanjšanje odvisnosti od fosilnih goriv, trajnostnejše rešitve v prometu, gospodinjstvih in industriji ter na katerih področjih je vloga lokalnih skupnosti najbolj v ospredju.

Lokalne skupnosti so ključni akter pri izvajanju NEPN ter prehodu Slovenije v podnebno nevtralnost.

Združenje mestnih občin Slovenije (ZMOS) je ob podpori Konvencije županov za podnebne spremembe in energijo in v sodelovanju z Ministrstvom za okolje, podnebje in energijo 14. junija 2023 v Ljubljani organiziralo posvet na temo predstavitve Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) in vloge občin.

NEPN predstavlja enega pomembnejših korakov k implementiranju ukrepov in doseganju ciljev podnebne nevtralnosti, ki se v praksi najbolj vidno izvajajo na lokalni ravni.

S pozdravom navzočih in izpostavitvijo vloge mest pri doseganju podnebne nevtralnosti je podžupan Mestne občine Ljubljana Boštjan Koritnik otvoril posvet. Andrej Gnezda iz Direktorata za podnebne politike na MOPE je označil podnebno nevtralnost za skupno misijo, v kateri mesta predstavljajo pomembnega deležnika. Za občine so med področji iz NEPN najbolj relevantni obnovljive vire energije, trajnostna mobilnost, javni potniški promet, energetska učinkovitost stavb in razogljičenje daljinskih sistemov ogrevanja. Ukrepi za doseganje ciljev iz NEPN zahtevajo veliko sredstev, hkrati pa predstavljajo priložnosti mestom ponuditi boljšo kakovost življenja. Država usmerja vedno več sredstev v podnebno nevtralnost in se bo trudila finančno podpirati tudi mesta na tem področju. Predstavnik Konvencije županov za podnebne spremembe in energijo Pedro Bizarro je predstavil zgodovino in delovanje konvencije, ki združuje že preko 11.000 mest in regij. V zvezi z NEPN je izpostavil obveznost držav članic, da vodijo večnivojski podnebni in energetski dialog, kar nujno vključuje tudi mesta in občine. Pri pripravi posodobitve NEPN bo Konvencija županov za učinkovito sodelovanje z državnimi organi še naprej nudila podporo lokalnim oblastem.

V prvem delu je bil dogodek namenjen seznanitvi s celotnim procesom priprave NEPN. Predstavniki MOPE in konzorcija NEPN so predstavili sam proces priprave in sprejemanja NEPN ter vsebino načrta. Dr. Danijel Črnčec iz Direktorata za energijo MOPE je izrazil željo po bolj aktivnem in širšem sodelovanju občin v procesu posodobitve NEPN. Čeprav mora država prvi osnutek posodobitve NEPN posredovati do konca junija 2023, se bo poglavje o politikah in ukrepih, kjer bodo pomembni konkretni predlogi občin, pripravljalo čez poletje. Zato je zdaj pravi čas, da občine sporočijo čim več predlogov.

Pripravljavci so kot najpomembnejše cilje NEPN za Slovenijo izpostavili:

  • zmanjšanje emisij TGP na vseh področjih za 27% napram letu 2005,
  • doseganje vsaj 30–35% deleža OVE v končni rabi energije do leta 2030,
  • omejitev rabe končne energije pod 52 TWh do leta 2030,
  • doseganje prihrankov energije pri končnih odjemalcih,
  • nadaljevanje spodbujanja naložb energetske prenove stavb,
  • spodbujanje novih energetskih tehnologij,
  • zagotavljanje zanesljivo in konkurenčno oskrbo z energijo, npr. z doseganjem 85% oskrbo z električno energijo iz proizvodnih naprav v Sloveniji do leta 2030 in 100% do leta 2040,
  • zmanjšanje energetske revščino za 3%,
  • povečanje vlaganj v raziskave in razvoj v višini najmanj 3% BDP do leta 2030 (od tega 1% BDP iz javnih sredstev).

Za dosego ciljev EU bo nujno potrebno zmanjšati tudi porabo energije v sektorju prometa, pospešeno uvajati rabo sončne in vetrne energije, zagotoviti diverzifikacijo virov in dobavnih poti ter razogljičiti oskrbo z zemeljskim plinom. V okviru regulativnih sprememb ter zakonodaje, ki vpliva na izvajanje NEPN preko občin, je bilo med drugim izpostavljeno celostno prometno načrtovanje, vloga lokalnih energetskih konceptov, Direktiva o kakovosti zunanjega zraka ter predlog Zakona o energetski politiki.

Predstavnik ZMOS Izidor Jerala je poudaril, da bodo mestne in druge občine izvajale pomemben delež ukrepov iz NEPN, saj že v splošnem izvajajo med 40% in 50% javnih investicij. Iz tega razloga je vključujoča priprava posodobitve NEPN zelo pomembna. Ker ukrepi iz NEPN pomenijo velik finančni zalogaj za lokalne skupnosti, je ključnega pomena vnaprejšnje jasno definiranje finančnih virov, ki bodo na voljo občinam za ustrezno načrtovanje izvajanja projektov.

Predstavitvam je sledila razprava in izmenjava stališč med pripravljavci NEPN in prisotnimi s skupnim zaključkom, da je področje energetike in podnebnih sprememb zelo kompleksno in izpostavljeno mnogim dejavnikom. Za uspešno doseganje podnebne nevtralnosti je nujno potrebno nadaljevati komunikacijo med državo in mestnimi občinam ter drugimi akterji. Ob zaključku dogodka je bilo dogovorjeno, da ZMOS spodbudi mestne občine k udeležbi pri pripravi posodobitve tretjega poglavja NEPN, ki določa politike in ukrepe.

Vir: ZMOS


© 2012 - 2024 Portal Energetika