Novica

Sprejet Poslovni in finančni načrt Eko sklada za leto 2024

⇒ Energetika ⇒ Splošno

Na današnji seji odbora za gospodarstvo je Vlada Republike Slovenije sprejela Poslovni in finančni načrt Eko sklada, Slovenskega okoljskega javnega sklada (Eko sklad), za leto 2024, ki ga je nadzorni svet Eko sklada obravnaval na 22. dopisni seji dne 20. decembra 2023.

Vlada je določila, da se določi delež zbranih sredstev iz prispevka za energetsko učinkovitost v letu 2024 v višini 1,8 milijona evrov, ki je prihodek Eko sklada in se porabi za izvajanje programa izboljšanja energetske učinkovitosti iz 8. člena Zakona o učinkoviti rabi energije (ZURE).

Iz predloženega Poslovnega in finančnega načrta Eko sklada za leto 2024 je razvidno, da bo Eko sklad za dejavnost ugodnega kreditiranja naložb na področju varstva okolja v letu 2024 zagotovil predvidoma do 50 milijonov evrov kreditnih sredstev. Posebej ugodni krediti bodo na voljo za projekte gradnje skoraj ničenergijskih stavb občin in za projekte podjetij in pilotni razpis za kredit v breme rezervnega sklada etažnim lastnikom, katerih namen je učinkovita raba energije. Tudi v letošnjem letu bodo ponujeni krediti s fiksno in spremenljivo obrestno mero.

Na področju dodeljevanja nepovratnih finančnih spodbud na podlagi ZURE bo Eko sklad v letu 2024 razpisal 34,5 mio EUR za različne ukrepe za povečanje energetske učinkovitosti. Skupaj s financiranjem stroškov Eko sklada, energetskega svetovanja ENSVET, Programa za informiranje, ozaveščanje in usposabljanje Centra za podpore, subvencionirane obrestne mere je skupaj predvidenih 40,0 mio EUR. Nadaljevalo se bo izvajanje projekta LIFE C4C Care for Climate za pilotne projekte skupnih naložb celovite energijske prenove starejših večstanovanjskih stavb, sofinanciranih s strani podjetij za energetske storitve.

Za dodeljevanje nepovratnih finančnih spodbud na podlagi Odloka o Programu porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe za leta 2023–2026 bo Eko sklad v letu 2024 poleg sredstev za izvajanje nekaterih pozivov iz preteklih let razpisal še javne pozive za nove ukrepe za dodelitev sredstev v skupni višini 104,0 milijonov evrov.

Iz integralnih sredstev proračuna Ministrstva za okolje, podnebje in energijo bo financiran nov javni razpis za sofinanciranje nevladnih organizacij na področju varstva okolja, za kar bo razpisanih 0,23 milijonov evrov.

Na področju ukrepov energetske revščine se bo vzpostavila projektna pisarna. Pripravil se bo investicijski program za dodeljevanje spodbud za zmanjšanje energetske revščine v okviru Programa evropske kohezijske politike za obdobje 2021–2027, za katerega je v celotnem obdobju skupaj z nacionalnimi sredstvi namenjenih 23,0 milijonov evrov sredstev.

Povezani dokumenti:

Vir: MOPE


© 2012 - 2024 Portal Energetika