Novica

Javna obravnava Odredbe o načrtu za izredne razmere pri oskrbi s plinom

⇒ Energetika ⇒ Predpisi SLO

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je na podlagi Zakona o oskrbi s plini (ZOP) v javno obravnavo posredovalo predlog Odredbe o načrtu za izredne razmere pri oskrbi s plinom. Predpis določa ukrepe za odpravo ali zmanjšanje učinka krize in vpliva motenj v oskrbi s plini ter postopki, vloge in odgovornosti podjetij plinskega gospodarstva in odjemalcev na posamezni stopnji krize pri oskrbi s plinom v Republiki Sloveniji.

Zainteresirana javnost lahko pošlje pripombe do 24. 8. 2023.

Zakon o oskrbi s plini (ZOP) v 118. členu določa, da nacionalni pristojni organ na predlog Agencije za energijo sprejme načrt za izredne razmere. Namen načrta za izredne razmere je, da so podjetja plinskega gospodarstva, odjemalci in državni organi pripravljeni na pomanjkanje plina in krizne razmere, če bi do njih prišlo. Z načrtom so določene stopnje krize, ki jih razglasi pristojni organ na ravni Slovenije, določeni so ukrepi in postopki na posamezni stopnji krize, pa tudi odgovornosti deležnikov na področju plina. Načrt ureja tudi komunikacijo med deležniki, delovanje krizne skupine za obvladovanje krize in naloge, ki jih v kriznih razmerah in za potrebe zanesljive oskrbe s plinom izvaja Agencija za energijo.

Načrt ureja vsebino, ki jo zahtevajo uredbe (EU) 2017/1938 ter uredbi Sveta (EU) 2022/1369 in 2023/706 in se ureja in izvaja na ravni države članice. To je zlasti način obvladovanja krize, vloga in sestava krizne skupine, postopki, ukrepi in komunikacija na posamezni stopnji krize, vključno s stopnjama krize, ki se razglasita na ravni EU. Če je razglašena stopnja krize na ravni EU, je določen način koordinacije in sodelovanja slovenskih organov, pristojnega organa in regulativnega organa, z Evropsko komisijo in drugimi pristojnimi organi.

Načrt določa, da so ukrepi postopni in stopnjevani, pristojni organ zahteva le minimalne ukrepe, s katerimi je mogoče obvladovati oskrbo s plinom. Če razmere tako zahtevajo, je urejeno tudi zmanjševanje in prekinjanje odjema plina po vrstnem redu glede na namen, za katerega posamezne skupine odjemalcev uporabljajo plin. Načrt določa merila, po katerih se razvrsti odjemalce v navedene skupine odjemalcev. Merila za zmanjševanje in prekinjanje odjema odražajo prioritete in pomembnost posameznih dejavnosti v družbi in s tem vrednote, ki veljajo v državi članici. Načrt določa tudi, da se za izmenjavo podatkov med deležniki in del komunikacije med njimi v obdobju, ko je razglašena stopnja krize, uporablja enotni informacijski sistem, ki ga je predvidel 80.a člen ZOP. Načrt ureja tudi ravnanje pri prejemanju ali nudenju solidarnostne pomoči, za katero država članica lahko zaprosi v primeru najhujšega pomanjkanja plina.

Zainteresirana javnost lahko morebitne pripombe na predlog pravilnika v času javne obravnave pošlje na predpisanem obrazcu za pripombe na e-naslov: gp.mope@gov.si najkasneje do 24. 8. 2023. Javnost lahko spremlja postopek sprejemanja predpisov tudi preko enotne vstopne točke za sodelovanje javnosti E-demokracija.

Podrobnosti

Vir: MOPE


© 2012 - 2024 Portal Energetika