Novica

Plazenje zemlje na območju Vičanskega vrha ni posledica rudarjenja

⇒ Rudarstvo ⇒ Splošno

Vlada RS je na današnji 139. redni seji sprejela odgovor na pisno vprašanje poslanca Andreja Čuša v zvezi s sanacijo rudniških jaškov v naselju Vičanci pri Ormožu.

Poslanec Andrej Čuš vlado sprašuje, s kakšnimi aktivnostmi bo pristopila k odpravljanju problematike, kako bo zavarovala ogrožena življenja v Vičancih, kdaj bo država pristopila k sanaciji rudniškega jaška ter kdo je odgovoren za nastalo stanje in katero ministrstvo bo moralo ukrepati prvo.

Vlada v odgovoru pojasnjuje, da je bilo v zvezi s problematiko plazenja oziroma udiranja zemlje na območju Vičanskega vrha v zadnjih letih izvedenih več aktivnosti. V letu 2014 je takratni Inšpektorat Republike Slovenije za promet, energetiko in rudarstvo opravil terenski ogled ter pregled arhivskih dokumentov v Zgodovinskem arhivu na Ptuju. Poleg tega je v letu 2016 Ministrstvo za infrastrukturo v sodelovanju z Geološkim zavodom Slovenije preverjalo, na katerih lokacijah so bili v preteklosti rudniki premoga v okolici Vičancev ter na kakšen način so bili zaprti. Iz razpoložljive arhivske dokumentacije je mogoče zaključiti, da so bili rudniki v bližini Vičancev zaprti v skladu s takrat veljavnim Zakonom o rudarstvu.

Leta 2016 Ministrstvo za okolje in prostor pridobilo celovito strokovno poročilo o stopnji ogroženosti objektov na območju opuščenega rudnika Vičanski vrh. Iz strokovnega poročila izhaja, da predmetni plaz ne more biti posledica udora opuščenega rudniškega rova, saj je globina udora oz. višina odlomnih robov plazu bistveno prevelika glede na možno globino udrtja, v primeru rušitve rudniških rovov, kot so bili delani v času eksploatacije premoga na območju Vičanskega vrha. Ravno tako je v samem strokovnem poročilu navedeno, da so podzemni objekti bivšega rudnika oddaljeni od sedanjih stanovanjskih in gospodarskih objektov v tolikšni meri, da jih ne morejo ogrožati. Poročilo je bilo posredovano v pristojno obravnavo tudi občini Ormož.

Vlada še navaja, da ni seznanjena, da bi občina Ormož pridobila projektno dokumentacijo za izvedbo sanacijskih ukrepov. Projektna dokumentacija bo podala oceno potrebnih sredstev za sanacijo plazu. Zato vladi v tem trenutku ni znana višina potrebnih sredstev, kot tudi ne vrsta in obseg potrebnih sanacijskih ukrepov.

Vlada tudi navaja, da je občina Ormož pri pripravi Odloka o občinskem prostorskem načrtu občine Ormož že ugotovila, da je zadevno območje podvrženo eroziji in plazenju. V njem je območje Vičanskega vrha opredeljeno z režimom erozija, za katerega so predvideni posebni ukrepi pri gradnji objektov ter glede varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami.

Vlada ugotavlja, da ocenjevanje škode in odprava posledic naravnih nesreč ureja Zakon o odpravi posledic naravnih nesreč, kjer je tudi določeno, da oceno škode na stvareh in predlog za odpravo posledic naravne nesreče, v obravnavo vladi predloži Ministrstvo za obrambo.

Vlada navaja, da ta dogodek ne izpolnjuje pogojev, določenih s tem zakonom, saj ni bil evidentiran v okviru naravne nesreče večjega obsega, zato za sanacijo nastalih razmer ni mogoče uporabiti sredstev državnega proračuna.

Vir: MzI


© 2012 - 2024 Portal Energetika