Novica

Povečanje lastniških deležev države v elektrodistribucijskih podjetjih je priporočilo Računskega sodišča

⇒ Energetika ⇒ Upravljanje naložb

Vlada Republike Slovenije je na današnji redni seji sprejela odgovor na pisno poslansko vprašanje poslanca Franca Breznika v zvezi s prenosom lastniških deležev v elektrodistribucijskih podjetjih.

Poslanec Franc Breznik Vlado RS sprašuje: kakšen smisel in kakšno dodano vrednost ima odkup deležev elektrodistribucijskih podjetjih od Družbe za upravljanje terjatev bank, d. d.; ali ne bi bilo bolje teh deležev prodati na trgu; ali vlada meni, da državljanom več koristi in zadovoljstva prinese povečanje državnih deležev v že tako državnih elektrodistribucijskih podjetjih kot pa urejena cestna infrastruktura?

Dve poročili Računskega sodišča Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: Računsko sodišče) iz let 2009 in 2013 med drugim zahtevata, da se ali podržavi elektrodistribucijsko infrastrukturo ali pa družbe, ki imajo to infrastrukturo v lasti. Na ti poročili sta se takratni vladi odzvali z odzivnimi poročili, v katerih je med drugim predvidena tudi pridobitev 100 % lastniškega deleža v elektrodistribucijskih podjetjih. Ti poročili zavezujeta tudi sedanjo vlado.

Vlada pojasnjuje, da je Računsko sodišče v revizijskem poročilu Vzpostavitev pogojev za delovanje DUTB, d. d. in poslovanje DUTB, d. d. v letu 2013 izdalo priporočilo vladi in DUTB glede konsolidacije deležev v elektrodistribucijskih podjetjih. Računsko sodišče je tako vladi predlagalo, da pri sprejemanju strategije upravljanja kapitalskih naložb države upošteva tudi odločitev pri ureditvi gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja električne energije in v primeru zagotavljanja 100-odstotnega lastniškega deleža v petih elektrodistribucijskih podjetjih upošteva, da je del delnic teh elektrodistribucijskih podjetij v lasti DUTB, Sklada za financiranje razgradnje Nuklearne elektrarne Krško in drugih pravnih subjektov v državni lasti, ki nameravajo te delnice prodati. Zaradi navedenega je Računsko sodišče vladi priporočilo, naj čim prej zagotovi zamenjavo delnic elektrodistribucijskih podjetij z drugimi finančnimi naložbami in tako poveča svoj lastniški delež in se izogne temu, da bi te družbe delnice prodale na trgu, Slovenski državni holding, d. d. pa bi jih za državo nato kupoval nazaj.

Hkrati je Računsko sodišče DUTB priporočilo, da delnic elektrodistribucijskih podjetij ne proda na trgu, temveč jih zamenja za druge naložbe, s katerimi upravlja SDH.

Vir: MF


© 2012 - 2024 Portal Energetika