Novica

Vlada aktivirala pomoč energetsko intenzivni industriji

⇒ Energetika ⇒ Predpisi SLO

Vlada Republike Slovenije je na 201. redni seji sprejela sklep o dodelitvi 30 milijonov evrov spodbud za elektrointenzivna podjetja v letu 2026, s čimer se začenja izvajanje februarskega zakona o podpori industriji. Ukrep bo podjetjem pomagal blažiti stroške električne energije ter hkrati pospešil razogljičenje in tehnološki prehod.

Vlada Republike Slovenije je danes sprejela sklep o določitvi sredstev za spodbude elektrointenzivnim podjetjem, s čimer se operativno začenja izvajanje Zakona o spodbujanju konkurenčnosti in razogljičenja elektrointenzivnih podjetij (ZSKREP), ki ga je Državni zbor sprejel v začetku februarja letos.

Za leto 2026 bo na voljo 30 milijonov evrov, podjetja pa bodo lahko prejela spodbudo za pokritje dela stroškov električne energije, in sicer do največ 30 evrov na MWh. Skupno je za triletno obdobje 2026–2028 predvidenih približno 90 milijonov evrov sredstev.

Ukrep je namenjen podjetjem z visoko porabo električne energije, ki sodijo med ključne izvoznike in nosilce tehnološkega razvoja, vendar so hkrati tudi med najbolj izpostavljenimi volatilnim in visokim cenam energije na globalnih trgih. Prav ti dejavniki so bili tudi glavni razlog za sprejem zakona, saj so se stroški električne energije v zadnjih letih močno povečali in negativno vplivali na konkurenčnost industrije. 

Cilj današnje odločitve vlade je podjetjem omogočiti lažje obvladovanje stroškov, hkrati pa ohraniti proizvodnjo, delovna mesta in investicijski potencial v Sloveniji.
 
Ključna značilnost sistemskega ukrepa je, da pomoč ni brezpogojna. Zakon uvaja načelo “pomoč v zameno za preobrazbo”, kar pomeni, da morajo upravičenci pomemben del sredstev nameniti za trajnostne naložbe. Podjetja bodo morala vlagati predvsem v:

  • obnovljive vire energije,
  • elektrifikacijo proizvodnih procesov,
  • energetsko učinkovitost,
  • hranilnike energije in napredne tehnologije.

S tem ukrep neposredno podpira slovenske in evropske podnebne cilje ter prehod v nizkoogljično gospodarstvo.

Zakon določa tudi stroge pogoje za upravičenost in omejitve višine pomoči:

  • spodbude lahko pokrijejo največ 50 % porabe električne energije podjetja,
  • končni strošek elektrike po prejemu pomoči ne sme pasti pod določene referenčne meje,
  • upoštevajo se tudi druge prejete državne pomoči, da se prepreči prekomerno subvencioniranje. 

Do pomoči bodo upravičena predvsem podjetja z visoko elektrointenzivnostjo (vsaj 5 % delež stroškov elektrike v dodani vrednosti) ter pomembno letno porabo električne energije.

Shemo državne pomoči je Evropska komisija Sloveniji odobrila aprila 2026, kar je omogočilo njen začetek izvajanja. Slovenija je med prvimi državami članicami EU, ki je vzpostavila takšen celovit mehanizem podpore elektrointenzivni industriji, skladen z evropskim okvirom za državno pomoč v podporo čisti industriji (CISAF). 

Po današnjem sklepu vlade bo družba Borzen v naslednjih dneh objavila javni poziv, pogodbe pa naj bi bile sklenjene v približno 30 dneh. Podjetja bodo lahko sredstva začela koristiti že junija 2026.

Vir: MOPE


© 2012 - 2026 Portal Energetika