Novica

Zakon o ratifikaciji Spremembe iz Dohe Kjotskega protokola

⇒ Energetika ⇒ Politika EU

Vlada RS je na današnji 21. redni seji določila besedilo Zakona o ratifikaciji Spremembe iz Dohe Kjotskega protokola. Ratifikacija ne prinaša nobenih dodatnih finančnih posledic, saj vsebuje samo zaveze, ki jih je Slovenija že sprejela po veljavni zakonodaji Unije.

Pri oblikovanju dolgoročnih usmeritev energetske politike je potreben širok nacionalni konsenz, tako na politični kot tudi strokovni ravni.

Na konferenci pogodbenic Okvirne konvencije Združenih narodov o spremembi podnebja in konferenci pogodbenic Kjotskega protokola v Dohi decembra 2012 so pogodbenice Kjotskega protokola sprejele podaljšanje Kjotskega protokola še z drugim ciljnim obdobjem od leta 2013 do leta 2020. Unija in njene države članice so soglašale s spremembo iz Dohe kot delom svežnja, v okviru katerega so se pogodbenice konvencije dogovorile, da do konca leta 2015 sprejmejo protokol ali drug pravni instrument ali sporazum z zavezujočim pravnim učinkom po konvenciji, ki se bo uporabljal za vse pogodbenice ter bi moral začeti veljati in bi ga bilo treba izvajati od leta 2020. Nov mednarodni podnebni sporazum 2015 naj bi pogodbenice konvencije sprejele na podnebni konferenci v Parizu decembra 2015.

Svet EU se je v sklepih z dne 9. marca 2012 strinjal, da bo za Unijo in države članice predlagal skupno obveznost za 20-odstotno količinsko zmanjšanje emisij za drugo ciljno obdobje Kjotskega protokola. Cilji za Unijo in njene države članice so navedeni v spremembi iz Dohe z opombo, da ti cilji temeljijo na dogovoru, da jih bodo Evropska unija in njene države članice izpolnile skupaj v skladu s 4. členom Kjotskega protokola.

Finančne posledice izvajanja spremembe iz Dohe so za Unijo in vse njene države članice (tudi za Slovenijo) zajete v omenjenem podnebno-energetskem zakonodajnem svežnju EU do leta 2020, ki je bil sprejet v letu 2009, in v njegovih izvedbenih aktih. Navedena obveznost je bila določena na podlagi skupnih emisij toplogrednih plinov, ki so dovoljene v obdobju 2013–2020 v okviru tega svežnja ukrepov. To pomeni, da ratifikacija spremembe iz Dohe ne prinaša nobenih dodatnih finančnih posledic, saj vsebuje samo zaveze, ki jih je Republika Slovenija že sprejela po veljavni zakonodaji Unije.

Za spremembo iz Dohe velja, da jo morajo sprejeti pogodbenice Kjotskega protokola in da bo začela veljati za tiste pogodbenice, ki jo bodo sprejele na devetdeseti dan po datumu, ko depozitar konvencije prejme listine o sprejetju vsaj treh četrtin pogodbenic Kjotskega protokola. Za začetek veljavnosti spremembe iz Dohe se skupaj zahteva vsaj 144 listin o sprejetju. Spremembo iz Dohe je treba odobriti v imenu Unije in v vseh njenih državah članicah.

Vir: MZZ


© 2012 - 2024 Portal Energetika