Novica

Aktivnosti v okviru procesa celovite presoje vplivov na okolje za posodobljen NEPN

⇒ Energetika ⇒ Nacionalni energetski in podnebni načrt

Stekle so aktivnosti celovite presoje vplivov na okolje (CPVO) pri pripravi osnutka posodobitve Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN). Poleti in jeseni 2023 bodo aktivnosti namenjene vsebinjenju, od oktobra 2023 naprej pa bo potekala priprava osnutka okoljskega poročila.

Osnutek okoljskega poročila in dodatka za zavarovana območja bo pripravljen jeseni 2023.

Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je spomladi 2023 sklenilo pogodbo s konzorcijem institucij (konzorcij CPVO), ki bo zagotavljal celovito strokovno in tehnično podporo v postopku celovite presoje vplivov na okolje (CPVO) za posodobitev Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta.

Konzorcij CPVO sestavljajo; Elektroinštitut Milan Vidmar, Inštitut za elektrogospodarstvo in elektroindustrijo (vodja), ZaVita, svetovanje, d. o. o., STRITIH, svetovanje za trajnostni razvoj, d.o.o. in Svetovanje, vodenje in izvajanje projektov, Špela Polak Bizjak s.p..

Ministrstvo in konzorcij CPVO sta uskladila Začetno poročilo, vključno z načrtom sodelovanja z mnenjedajalci in javnostjo. Začetno poročilo določa obseg dela, obveznosti in terminski plan, zraven tega pa tudi:

  • pristop po posameznih delovnih sklopih,
  • okvirni načrt sodelovanja z mnenjedajalci in javnostjo,
  • način, kako bo izvajalec javnega naročila zagotovil čim manjši negativen vpliv na okolje pri izvedbi predmeta javnega naročila.

Do začetka poletja so bile usklajene Interne okoljske usmeritve. Zasnovane so bile z namenom zmanjšanja vpliva prvega osnutka posodobitve NEPN na okolje in kot usmeritve pri oblikovanju politik in ukrepov posodobljenega NEPN s ciljem v čim večji meri zmanjšati njihov negativni vpliv in okrepiti pozitivni vpliv na okolje.

Naslednji koraki

Jeseni sledi faza vsebinjenja, v kateri bo konzorcij CPVO v sodelovanju z naročnikom, konzorcijem NEPN, mnenjedajalci in javnostjo preučil okoljska načela ter opredelil potrebne podatke in metodologijo za oceno vplivov. Rezultati bodo integrirani v osnutku poročila o vsebinjenju, ki bo osnova za t.i. zunanje vsebinjenje, v okviru katerega bo pripravljena spletna anketa in organizirano posvetovanje z mnenjedajalci, stranskimi udeleženci in zainteresirano javnostjo. Njihova mnenja, komentarji in predlogi bodo analizirani ter v največji možni meri upoštevani v končnem poročilu o vsebinjenju.

V tem koraku ministrstvo vljudno vabi zainteresirano laično in strokovno javnost k sodelovanju.

Jeseni 2023 sledi priprava osnutka okoljskega poročila in dodatka za zavarovana območja. Oba dokumenta bosta, skladno z ZVO-2, predložena v proces pridobivanja mnenja o ustreznosti. Spomladi 2024 sledi javna razgrnitev, obravnava in dopolnitev okoljskega poročila glede na pripombe iz javne obravnave.

Vse informacije glede izvedbe CPVO bodo sproti objavljene na spletni strani NEPN. Vse zainteresirane deležnike tako vabimo, da se prijavijo na prejemanje novic in ažurno prejemajo vse informacije o procesu posodobitve NEPN.

Vir: MOPE


© 2012 - 2024 Portal Energetika