Novica

Vlada začasno ukinila prispevek za energetsko učinkovitost za regulirana goriva in kurilno olje

⇒ Energetika ⇒ Predpisi SLO

Vlada Republike Slovenije je na 12. dopisni seji izdala Uredbo o dopolnitvi Uredbe o zagotavljanju prihrankov energije, s katero je za obdobje od 28. julija do 28. septembra 2026 za naftne derivate, katerih cena se oblikuje v skladu s predpisom vlade, ki ureja cene naftnih derivatov, začasno določila prispevek za energetsko učinkovitost (URE) v višini 0 evrov. Ukrep je namenjen ublažitvi vpliva višjih nabavnih cen naftnih derivatov na končne cene energentov.

Ukrep velja od 28. julija do 28. septembra 2026.

Prispevek za energetsko učinkovitost (prispevek URE) je namenjen financiranju ukrepov učinkovite rabe energije in doseganju nacionalnih ciljev na področju energetske učinkovitosti.

Za motorni bencin in dizelsko gorivo, katerih cena se oblikuje v skladu s predpisom vlade, ki ureja cene naftnih derivatov, je prispevek URE začasno določen v višini 0 evrov. Ukrep se nanaša na neosvinčeni motorni bencin NMB-95 in standardno dizelsko gorivo, ki se prodajata na bencinskih servisih zunaj servisnih prometnih površin avtocest in hitrih cest. Začasna oprostitev plačevanja prispevka URE velja tudi za ekstra lahko kurilno olje (ELKO).

Oprostitev plačevanja prispevka URE se ne nanaša na nadstandardni pogonski gorivi, in sicer neosvinčeni motorni bencin NMB-100 in premium dizelsko gorivo, saj ti gorivi nista vključeni v sistem regulacije cen naftnih derivatov. Prispevek za energetsko učinkovitost se zanju še naprej obračunava v skladu z veljavno ureditvijo ne glede na lokacijo prodaje.

Skupaj z začasno določitvijo okoljske dajatve za onesnaževanje zraka z emisijo CO2 v višini 0 evrov bo ukrep prispeval k znižanju maloprodajnih cen goriv in kurilnega olja ter ublažitvi posledic rasti cen na svetovnih naftnih trgih. Maloprodajna cena bencina NMB-95 bo zaradi obeh ukrepov nižja za 0,09555 evra na liter, cena standardnega dizelskega goriva in ELKO pa za 0,11139 evra na liter. Navedeni zneski predstavljajo neposredni učinek sprejetih ukrepov vlade in ne napovedi spremembe končnih maloprodajnih cen glede na predhodno obdobje, saj se te ob vsakem izračunu spreminjajo tudi zaradi gibanja drugih elementov, določenih z veljavno metodologijo oblikovanja cen naftnih derivatov.

Uredba se uporablja od 28. julija 2026 do 28. septembra 2026.

Povezava na sprejeto uredbo

Vir: MZIE


© 2012 - 2026 Portal Energetika