Novica

Objavljen Osnutek posodobitve NEPN in analiza spletnega posvetovanja z javnostjo

⇒ Energetika ⇒ Nacionalni energetski in podnebni načrt

Po seji Vlade RS je javno objavljen čistopis Osnutka posodobitve NEPN, ki bo do 30. junija 2023 predložen Evropski komisiji. Objavljena je tudi zadnja analiza spletnega posvetovanja z javnostjo.

Čistopis Osnutka posodobitve NEPN


Vlada RS se je 22. junija 2023 na 55. redni seji seznanila z Osnutkom posodobitve Celovitega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN), ki ga bo do 30. junija 2023 posredovala Evropski komisiji ter Državnemu zboru RS.

Osnutek posodobitve NEPN vsebuje osnutek posodobitve strokovnih podlag (tj. 4. poglavje NEPN) in osnutek posodobitve usmeritev in ciljev NEPN (2. poglavje NEPN). Ta osnutek še ne vsebuje osnutka posodobitve politik in ukrepov (3. poglavje NEPN) in ne prejudicira končnega posodobljenega NEPN. Osnutek posodobitve je objavljen na Spletni platformi NEPN.


Rezultati drugega kroga posvetovanja z javnostjo (april-maj 2023)

Po prvem sklopu preliminarnega posvetovanja z javnostjo glede posodobitve NEPN, ki se je odvil jeseni 2022, je aprila in maja 2023 potekal drugi sklop posvetovanja z javnostjo, ki je bil namenjen posvetovanju glede predlaganih usmeritev in ciljev v prvem osnutku posodobitve NEPN. Obsegal je javno predstavitev, niz ciljnih tematskih strokovnih posvetov in splošno spletno posvetovanje.Na podlagi izvedenih tematskih strokovnih posvetov (Prihodnost zemeljskega plina in alternativ; Zeleni prehod v industriji; Zanesljivost oskrbe z energijo in energetska učinkovitost; Trajnostni promet in alternativna goriva; Razvoj in možnosti oskrbe Slovenije z električno energijo; Strategija ogrevanja in hlajenja in povezovanje sektorjev) je bilo pripravljeno Poročilo o izvedbi strokovnih posvetov glede posodobitve NEPN, ki je bilo maja 2023 objavljeno na spletni strani NEPN.

Spletno posvetovanje, ki je bilo namenjeno posvetovanju s splošno in strokovno javnostjo je potekalo prek spletne ankete od 3. aprila do vključno 3. maja 2023 (30 dni). Zabeležen je bil bistveno večji odziv kot jeseni 2022, kar kaže na povečanje zanimanja za sodelovanje v procesu posodobitve NEPN in krepitev zavedanja, da gre za ključen dokument, s katerim Slovenija določa svojo energetsko in podnebno politiko do 2030, s pogledom do 2040. Tako je bilo v obdobju od 3. aprila do vključno 4. maja 2023 zabeleženih 929 klikov na nagovor in 279 klikov na anketo. Od tega je anketo začelo izpolnjevati 137 respondentov, pri čemer jih je anketo končalo 73. Vse zaključene ankete (73) in delno izpolnjene ankete (64) so bile pregledane, pri čemer so bili izvzeti vnosi, ki so bili v celoti prazni ali anonimni. Od tega je bilo 78 vnosov veljavnih in podrobneje obdelanih. Vsi vnosi, ki so bili vključeni v analizo, so objavljeni na spletni strani NEPN - Javna predstavitev prvega predloga posodobitve NEPN.

Poleg odgovorov na spletno anketo je v obdobju posvetovanja ministrstvo prejelo še določeno število ločenih pripomb glede posodobitve NEPN. V nekaterih primerih gre za enake pripombe, kot so bile podane prek spletne ankete, v nekaterih primerih pa gre za dodatne pripombe. Seznam pripombodajalcev, ki so ločeno poslali svoje pripombe, in njihove dodatne pripombe so objavljeni na spletni strani NEPN - Javna predstavitev prvega predloga posodobitve NEPN.

Vsi prejeti odgovori in pripombe v okviru spletnega posvetovanja ter vse dodatno prispele pripombe so bile skrbno pregledane in v največji možni meri sproti upoštevane pri pripravi Osnutka posodobitve NEPN. Velik del posvetovanja se je ciljno nanašal tudi na preverjanje podpore posameznim sklopom ukrepov, katerih celovito programiranje bo potekalo poleti in jeseni 2023, kar pomeni, da se bodo te pripombe še upoštevale v nadaljevanju.

V pripravljeni analizi povzemamo zaključke posvetovanja po posameznih razsežnostih NEPN, pri čemer poudarjamo, da vzorec respondentov ni bil reprezentativen, tako da na podlagi posvetovanja ni mogoče sklepati zaključkov za populacijo za posamezne skupine respondentov. Ne glede na to rezultati posvetovanja predstavljajo pomemben izkaz stališč in usmeritev zainteresirane splošne in strokovne javnosti, ki se aktivno vključuje v proces posodobitve NEPN.

Naslednji koraki

Nadaljuje se priprava celovitega osnutka posodobitve NEPN, s poudarkom na osnutku posodobitve 3. poglavja (politike in ukrepi). Na podlagi pridobljenih pripomb in predlogov s strani ministrstev, že prejetih pripomb iz posvetovanja z javnostjo in osnutkom posodobitve strokovnih podlag bo poleti in jeseni 2023 potekalo programiranje ukrepov s ciljem, da se poleg osnutka posodobitve ciljev, pripravi tudi celovit osnutek posodobitve politik in ukrepov NEPN, na podlagi česar se bo začela priprava okoljskega poročila.

Vzporedno se bodo odvijale aktivnosti v okviru celovite presoje vplivov na okolje (vsebinjenje). Več informacij bomo objavili v nadaljevanju. Ministrstvo tudi aktivno sodeluje z Evropsko komisijo pri izvajanju tehnične pomoči. Do jeseni pričakujemo, da bodo pregledani in potrjeni rezultati Projekta RES Slovenia. Ministrstvo in konzorcij NEPN prav tako aktivno sodelujeta tudi pri tehnični pomoči, ki jo Sloveniji zagotavljajo zunanje strokovne institucije glede nekaterih aktivnostih NEPN. Več informacij in prve rezultate bomo objavili tekom poletja.

Jeseni 2023 in pozimi 2024 se predvideva posvetovanje s sosednjimi državami in do konca letošnjega leta prejem priporočil s strani Evropske komisije. Posodobitev strokovnih podlag bo zaključena v začetku leta 2024. Spomladi 2023 bo aktivno potekala celovita presoja vplivov na okolje, opravljeno bo tudi ponovno posvetovanje z javnostjo. Na podlagi teh aktivnosti in upoštevajoč predloge iz sprotnega posvetovanja z ministrstvi se bo osnutek posodobitve NEPN ustrezno dopolnjeval in nadgrajeval. Posodobljeni NEPN bo Vlada Republike Slovenije sprejela in predložila Evropski komisiji, skladno z Uredbo (EU) 2018/1999, do 30. junija 2024.

Vse zainteresirane deležnike vabimo, da se prijavijo na prejemanje novic in ažurno prejemajo vse informacije o procesu posodobitve NEPN.

Vir: MOPE


© 2012 - 2024 Portal Energetika