Na podlagi 35. člena Zakona o oskrbi z električno energijo (Uradni list RS, št. 172/2021) mora investitor za gradnjo objektov za proizvodnjo električne energije z nazivno električno močjo, večjo od 10 MW, ki so priključeni na javno omrežje, pridobiti dokončno energetsko dovoljenje, ki ga izda ministrstvo, pristojno za energijo.
Investitor lahko v primeru gradnje iz prejšnjega odstavka zahteva izdajo energetskega dovoljenja po sprejetju državnega prostorskega načrta oziroma po sprejetju uredbe o najustreznejši varianti.
Energetsko dovoljenje je treba pridobiti tudi za vsako rekonstrukcijo objektov iz prvega odstavka te točke, ki spreminja energetske parametre objekta in katere obseg sprememb je tak, da je za rekonstrukcijski poseg treba pridobiti gradbeno dovoljenje.
Z energetskim dovoljenjem se določijo:
Minister, pristojen za energijo, s podzakonskim aktom podrobneje predpiše pogoje in vsebino vloge za izdajo energetskega dovoljenja za posamezne vrste objektov.
Veljavnost energetskega dovoljenja je pet let od dneva njegove pravnomočnosti. Ministrstvo lahko v tem času veljavnost energetskega dovoljenja na zahtevo investitorja z odločbo podaljša, če investitor iz upravičenih razlogov ni mogel pravočasno izpolniti obveznosti iz naslednjega odstavka, vendar skupaj največ za pet let.
Če investitor v petih letih od pravnomočnosti energetskega dovoljenja ne vloži popolne zahteve za gradbeno dovoljenje oziroma popolne zahteve za izdajo celovitega dovoljenja za objekt za proizvodnjo električne energije, energetsko dovoljenje preneha veljati.
Ministrstvo, pristojno za energijo, vodi register energetskih dovoljenj. Ministrstvo vodi register energetskih dovoljenj. Podatki iz registra so javni.
Ministrstvo v registru energetskih dovoljenj vodi:
© 2012 - 2024 Portal Energetika