Mapiranje potenciala & analiza ranljivosti

Cilj te aktivnosti je zagotoviti podrobno kartiranje potencialnih območij, vključno z morskimi območji, za vse razpoložljive obnovljive vire energije (OVE) ter analizo občutljivosti in ranljivosti biotske raznovrstnosti, kulturne dediščine, voda in drugih varstvenih območij.

Kartiranje ranljivosti biotske raznovrstnosti (habitatov in vrst, tudi na območjih Natura 2000), kulturne dediščine, voda in drugih različno varovanih območij bo vključevala različne razvojne projekte obnovljivih virov za proizvodnjo električne energije (vetrna, vodna, sončna, geotermalna energija itd.), tako za velike kot za majhne naprave.  

S prekrivanjem območij tehničnega potenciala in karte ranljivosti bosta podani analiza celotnega potenciala OVE in analiza ustreznosti, ki bo osvetlila izvedljivost potenciala za povečanje cilja OVE do leta 2030 (s pogledom do leta 2050) in nakazala potencialne naložbe.

Kartiranje bo omogočilo tudi oceno in jasno označitev odstotka ozemlja, ki ni primeren za kakršno koli uporabo OVE (izključna območja oz. t.i. »no-go areas«).

 


Upoštevana bo zakonodaja EU o ohranjanju narave in relevantne sektorske smernice Evropske komisije.

Kartiranje bo sestavljeno iz različnih slojev, ki so pomembni za analizo, vključno s slojem za električno omrežje. Podatki bodo pripravljeni v obliki za vključitev v geografski informacijski sistem (GIS), poročilo pa bo v prilogi vsebovalo zbrane podatke in jasno navedbo njihovih virov.

Samo poročilo bo vključevalo podroben opis metodologije, rezultatov, pridobljenih spoznanj in priporočil za trajnostno vzdrževanje ter izboljšanje kart, ki bodo služile kot podpora prihodnjemu odločanju. Poleg tega bo vsebovalo priporočila in smernice za izdelavo morebitnih dinamičnih zemljevidov, ki podpirajo strateško načrtovanje in povezovanje razvoja drugih sektorjev s cilji ohranjanja in upravljanja omrežja Natura 2000.


Rezultati

(November 2023)

Spodaj so objavljeni vsi rezultati delovnega sklopa 2, razen aktivnih kartografskih datotek v GIS obliki, saj zaradi njihove velikosti (+18 GB) trenutno ne razpolagamo z ustrezno spletno in tehnično opremo za njihovo objavo. Hkrati bodo vsi rezultati tega delovnega sklopa projekta RES Slovenia, skladno z ZUNPEOVE, celovito pregledani in posodobljeni, čemur bo sledila tudi objava posodobljenih kartografskih datotek v GIS obliki (predvidoma v drugi polovici leta 2024). V vmesnem času je morebiten vpogled v obstoječe GIS karte možen na Direktoratu za energijo, MOPE.


© 2012 - 2024 Portal Energetika