Goriška lokalna energetska agencija Nova Gorica

Goriška lokalna energetska agencija (GOLEA) deluje od leta 2006 in pokriva območje Severne in Južne Primorske regije, v katero sodijo naslednje občine: Bovec, Kobarid, Tolmin, Cerkno, Idrija, Kanal, Brda, Nova Gorica, Šempeter pri Gorici, Renče-Vogrsko, Miren-Kostanjevica, Ajdovščina, Vipava, Komen, Divača, Postojna, Sežana, Ilirska Bistrica, Pivka, Hrpelje–Kozina, Koper, Izola, Piran.

Poslanstvo agencije je pospeševanje stalnega izboljševanja učinkovite rabe energije ter uvajanja uporabe obnovljivih virov energije z usmeritvijo k doseganju energetske neodvisnosti regij. Pri izvajanju aktivnosti se osredotočajo predvsem na javni sektor (občine), posredno tudi na gospodinjstva, sodelujejo pa tudi s podjetji v svojem okolju. Področja delovanja so načrtovanje energetskega razvoja ob upoštevanju energetske in okoljske zakonodaje ter s ciljem energetskih in finančnih prihrankov.

Glavne aktivnosti agencija GOLEA so predvsem:

  • izdelava lokalnih energetskih konceptov občin (LEK),
  • izdelava akcijskih načrtov za trajnostno energijo in podnebne spremembe – Sustainable energy and climate action plan (SECAP),
  • izvajanje energetskega managementa oziroma energetskega svetovanja za občine in podjetja,
  • izdelava energetskih pregledov stavb (EP),
  • izvedba termovizije stavb,
  • vodenje energetskega knjigovodstva s ciljnim spremljanjem rabe energije (CSRE),
  • izdelava energetskih izkaznic stavb,
  • izvedba popisov in študij javne razsvetljave,
  • pripravljanje tehničnih izhodišč za energetske prenove (izvedba kotlovnic na OVE, daljinska ogrevanja na lesno biomaso – DOLB, energetske sanacije stavb),
  • izdelava investicijske dokumentacije projektov (DIIP, PIZ, IP),
  • izdelava študij izvedljivosti alternativnih sistemov za oskrbo stavb z energijo,
  • priprava vlog prijavo na javne razpise s področja energetike,
  • svetovanje v postopkih javnega naročanja (priprava razpisne dokumentacije in izvedba vseh aktivnosti razpisnega postopka za izbiro izvajalca),
  • izvedba konferenc, seminarjev in delavnic na področju URE in OVE,
  • izobraževanje in osveščanje o trajnostni rabi energije,
  • izvajanje in sodelovanje v mednarodnih projektih na področju energetike.

Več o aktivnostih si lahko preberete tukaj.

GOLEA uspešno izvaja informativno izobraževalne aktivnosti in svetovanje za občane, občine in podjetja pri pridobivanju subvencij Eko sklada. Skrbijo tudi za izvedbo konferenc, seminarjev in delavnic na področju URE in OVE ter izdajo informativnih in izobraževalnih brošur, izvajanje izobraževalnega programa za učitelje ter podporo pri izvedbi krožkov, tehniških dni in natečajev na področju OVE in URE.

GOLEA je izdelala preko 30 LEK-ov in SECAP-ov, izvedla je prijave za nepovratna sredstva pri več kot 80 energetskih sanacijah javnih stavb ter energetskih sanacijah javne razsvetljave, izdelala je številne študije izvedljivosti daljinskih ogrevanj na lesno biomaso ter ima uveden sistem ciljnega spremljanja rabe energije v preko 100 javnih stavbah, izvedenih preko 100 energetskih pregledov, ter izdelane številne energetske izkaznice. Sodelovanje pri že več kot 20 EU projektih agenciji omogoča uvajanje inovativnega znanja in prenos izkušenj ter pridobivanje finančnih sredstev za izvedbo aktivnosti na področju URE in OVE. Preko EU projektov GOLEA pridobiva in deli znanje in izkušnje, poleg tega pa občinam omogoča izvedbo storitev s pomočjo evropskih sredstev. Agencija tudi aktivno sodeluje v pobudi Evropske komisije za pristop občin k projektu Konvencija županov.

Del aktivnosti GOLEA namenja tudi zasebnemu sektorju. Podjetjem svetujejo in pomagajo pri uvajanju energetskega gospodarjenja, pri izvajanju energetskih pregledov ter pri pridobitvi sredstev za investicije v trajnostno rabo energije. Podjetjem želijo pokazati, da sta lahko energetska učinkovitost in zmanjšane emisij tudi del marketinga in povečanja konkurenčnosti.

GOLEA v imenu občin ter podjetij pridobiva finančna sredstva preko nacionalnih in evropskih razpisov, poleg tega pa uvaja tudi javno zasebna partnerstva v okviru pogodbenega zagotavljanja prihrankov energije, oskrbe z energijo in energetskih sanacij na področjih javne razsvetljave, dobave toplote ter sanacije objektov.


© 2012 - 2024 Portal Energetika