Lokalna energetska agencija za Pomurje

Lokalna energetska agencija za Pomurje (LEA Pomurje) deluje kot zavod od leta 2005 na območju Pomurja in s svojim delovanjem pokriva naslednje občine: Moravske Toplice, Murska Sobota, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana in Veržej.

Poslanstvo agencije je promocija in pospeševanje stalnega izboljševanja energetske učinkovitosti ter pospešenega uvajanja uporabe obnovljivih virov energije (OVE) v pomurski regiji z usmeritvijo k maksimalizaciji lokalne energetske samooskrbe regije in krepitve blaginje prebivalcev. LEA Pomurje želi postati ključna programska, implementacijska, pogajalska in reprezentativna institucija na področju uveljavljanja OVE in URE ter trajnostnega razvoja pomurske regije.

Zelo pomembna je umeščenost agencije v regiji, prepoznavnost pri občinah, kot tudi med prebivalci. V preteklem obdobju so zaključili precej projektov s področja učinkovite rabe in obnovljivih virov energije (Lokalna energija – vir za prihodnost, Obnovljivi viri energije – priložnost Pomurja, COVE – Cesta obnovljivih virov energije, Pomurje – energetsko vzdržna regija, Energetska vizija Pomurja 2007-2013).

Vse občine Pomurja imajo sprejete lokalne energetske koncepte (LEK) in so ena redkih regij s takim stanjem. Pomemben steber njihovega razvoja in uresničevanja regijske energetske neodvisnosti je sodelovanje pri nastajanju trenutnega Regionalnega razvojna programa za naslednjo finančno perspektivo – od analitičnega dela do konkretnih projektnih idej. 

Pred njimi je novo obdobje dela. Nov izziv jim predstavlja animiranje občin za pristop h Konvenciji županov, nuditi podporo občinam pri pripravi občinskih Akcijskih načrtov za trajnostno energijo (Sustainable Energy Action Plans), ter pri implementaciji strateško pomembnih projektov nuditi ustrezno podporo - energetski management, energetsko knjigovodstvo, energetske izkaznice ter iskanje virov in konceptov za realizacijo projektov.

V Pomurju obstaja veliko razpoložljivih potencialov OVE, a nobenega ni v količinah, da bi se kot regija lahko naslonili izključno nanj. Programsko bi bilo potrebno izkoriščati vse potenciale v določeni meri, kar predstavlja diverzifikacijo trajnostno naravnanega izkoriščanja vseh razpoložljivih OVE. Posledično je največji izziv regije, kako razpoložljive potenciale na področju energetike »pravilno« izkoriščati. Seveda pa je za regijo prioriteta »varčevanje z energijo«, ki je tesno povezano z obnašanjem in zavedanjem posameznika, na ravni gospodinjstva ali zaposlenega v organizaciji, z ekonomskega in okoljskega vidika. LEA Pomurje zato aktivno sodeluje v projektu „SEAP plus”, ki se izvaja v okviru programa Inteligentna energija Evrope. Projekt predstavlja velik izziv za pridobitev novih znanj in izkušenj, ki bodo omogočila uspešnejše energetsko planiranje na lokalni in regionalni ravni.


© 2012 - 2024 Portal Energetika