Lokalna energetska agencija Gorenjske

Lokalna energetska agencija Gorenjske (LEAG) je bila ustanovljena leta 2009 kot javni zavod s strani Mestne občine Kranj v okviru programa Inteligentna energija za Evropo.

Agencija deluje v skladu s cilji na področju učinkovite rabe energije (URE) in obnovljivih virov energije (OVE), predstavljenimi v občinskih in državnih aktih. Njena vizija je preko aktivne promotocije učinkovita rabe energije izboljšati energetsko stanje gorenjske regije.

Njen namen je pomagati predvsem občinam pri načrtovanju zmanjšanja porabe in optimiziranju učinkovitejše rabe energije. Aktivnosti so usmerjene v ozaveščanje uporabnikov, da preidejo s fosilnih goriv na trajnostne oziroma obnovljive vire energije, kot so biomasa, bioplin ter geotermalna, sončna in vodna energija. 

Agencija svetuje občinam ter majhnim in srednjim podjetjem pri pripravi energetskih zasnov, strategij učinkovite rabe energije (URE), uporabi obnovljivih virov energije (OVE) ter pri pripravi strateških dokumentov s področja energetike, ki jih določa slovenska zakonodaja. Agencija nudi pomoč pri zagotavljanju finančnih sredstev za izvajanje energetskih projektov v obliki subvencij in nepovratnih sredstev ter posreduje za pridobitev ugodnih kreditov.

Agencija nudi strokovno pomoč pri vodenju in izvajanju lokalnih energetskih konceptov (LEK), za občine izvaja energetski menedžment in sodeluje v usmerjevalnih skupinah za uresničevanje občinskih akcijskih načrtov. Preko energetskega knjigovodstva kot učinkovitega orodja za zmanjševanje stroškov za energijo spremlja porabo energije osnovnih šol. Ciljno spremljanje energije je med ekonomsko najučinkovitejšimi ukrepi za URE. 

V skrbi za razvoj novih pristopov in dobrih praks pri varčevanju z energijo v podjetjih in v javnih stavbah se je agencija zavezala k uresničevanju energetskih in okoljskih regijskih, državnih, evropskih in mednarodnih ciljev. Zato agencija nudi tudi pomoč pri načrtovanju in izvedbi investicijskih programov ter pri pripravi projektov v okvirih evropskih pobud in projektov.

Agencija je aktivna tudi na področju osveščanja in spodbujanja rabe OVE in URE. V okviru izobraževalnega procesa organizira seminarje, delavnice in intervjuje ter preko informiranja javnosti na spletnih straneh pomaga zmanjšanju lokalnih ovir za uvajanje URE in OVE. Izobraževalnim institucijam agencija nudi strokovno podporo pri vzgoji otrok za varčevanje z energijo.


© 2012 - 2024 Portal Energetika