Ukrepi za reševanje energetske revščine v izvajanju

V Sloveniji izvajamo naslednje ukrepe, ki so namenjeni zmanjševanju energetske revščine.

Projekt ZERO (zmanjševanje energetske revščine občanov). Občani, ki so prejemniki redne denarne socialne pomoči, se lahko pri svojem Centru za socialno delo prijavijo za brezplačni obisk energetskega svetovalca na domu. Ob obisku jim svetovalec svetuje, kako zmanjšati rabo in s tem stroške za energijo in vodo, prejmejo pa tudi paket enostavnih naprav za zmanjševanje rabe energije in vode. Svetovanje izvajajo svetovalci mreže ENSVET, ki jo upravlja Eko sklad.

100-odstotna subvencija za zamenjavo starih kurilnih naprav z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso v stanovanjskih stavbah. V okviru tega ukrepa Eko sklad prejemnikom redne denarne socialne pomoči in varstvenega dodatka povrne celoten strošek zamenjave stare kurilne naprave na lesno biomaso.

100-odstotna subvencija pri obnovi večstanovanjske stavbe. Prejemnikom redne denarne socialne pomoči, ki so etažni lastniki, Eko sklad v okviru tega ukrepa povrne celotne strošek njihovega deleža naložbe v večjo energetsko učinkovitost stavb s tremi ali več deli.

Program ZERO 500. Program, ki ga izvaja Eko sklad, je namenjen zmanjševanju energetske revščine pri socialno šibkih občanih, to je prejemnikih denarne socialne pomoči in/ali varstvenega dodatka, ki živijo v eno- ali dvostanovanjskih stavbah, primernih za energetsko prenovo. Spodbude so namenjene toplotni izolaciji strehe, fasade in/ali stropa proti neogrevanemu prostoru, vgradnji energetsko učinkovitih oken in/ali vhodnih vrat, zamenjavi obstoječega sistema priprave tople sanitarne vode s sprejemniki sončne energije ali toplotno črpalko ter vgradnji lokalnega prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka.

Nujna oskrba ranljivih odjemalcev z električno energijo. Ukrep ureja Akt o kriterijih in pravilih za zagotavljanje nujne oskrbe z električno energijo (Uradni list RS, št. 48/16 in 172/21 – ZOEE), izvajajo pa ga distributerji električne energije. Ti ranljivemu odjemalcu (po zakonski definiciji je to je gospodinjski odjemalec, ki si zaradi svojih premoženjskih razmer, deleža izdatkov za energijo in drugih socialnih okoliščin ter bivalnih razmer ne more zagotoviti drugega vira energije za gospodinjsko rabo) ne smejo odklopiti električne energije, ki je glede na okoliščine (letni čas, temperaturne razmere, kraj bivanja, zdravstveno stanje…) nujno potrebna, da ne pride do ogrožanja življenja in zdravja odjemalca ter oseb, ki z njim prebivajo.

Nujni ukrepi za omilitev posledic vpliva visokih cen energentov. Zaradi velikega povečanja cen energije v ogrevalni sezoni 2021/2022 so bili konec januarja 2022 sprejeti ukrepi, med katerimi je tudi izplačilo enkratnega solidarnostnega dodatka za izboljšanje socialne varnosti ranljivih skupin. Ostali ukrepi so usmerjeni v začasno spremembo obračuna stroškov oskrbe z električno energijo in zemeljskim plinom za gospodinjske odjemalce.

Začasni ukrepih za odpravo posledic draginje za najbolj ranljive skupine prebivalsta. Z namenom zagotavljanja višje socialne varnosti socialno najbolj ranljivih skupin prebivalstva Republike Slovenije so sprejeti začasni ukrepi na področju socialne varnosti, ki bodo omilili posledice in vpliv visokih cen energentov in cen življenjskih potrebščin v času ogrevalne sezone 2022/2023. Zakon ZZUOPD predvideva izplačilo energetskega dodatka za prejemnike denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka in invalide.

Sveženj regulacije cen elektrike in plina ter znižane stopnje DDV na energente. Od 1. septembra 2022 je začela veljati regulacija cen električne energije in zemeljskega plina za zaščitene skupine odjemalcev. Pri elektriki gre za gospodinjstva in male poslovne odjemalce, pri plinu pa še osnovne socialne službe. Za vse odjemalce električne energije, zemeljskega plina, daljinskega ogrevanja in kupce lesa za kurjavo je sočasno znižana stopnja DDV na 9,5 %.


© 2012 - 2024 Portal Energetika